Dairesel cepli hidrostatik yataklarda kayma yüzeyindeki sıcaklık dağılımının teorik ve deneysel incelenmesi
  1. Tez No: 29131
  2. Yazar: ÜNAL UYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAZIL CANBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ill ÖZET Hidrolik güç iletim sistemlerinin kaçınılmaz elemanı olan eksenel pistonlu pompaların önemli elemanlarından biri olan kayıcı pabuçlar, dairesel cepli hidrostatik yatak olarak tasarlanıp imal edilmektedirler. Dairesel cepli hidrostatik yataklarda, yatak sıcaklığı son derece önemlidir. Bunun sebebi, bu tip yataklarda yükün tamanına yakın bir kısmı yatak içindeki yağ tarafından taşınmaktadır. Yatak basıncının değişimine karşılık yatak içinde sıcaklığında orantılı değiştiği görülür. Özellikle yüksek sıcaklıklar yağın kimyasal ve fiziksel özelliklerin değişmesine sebep olabileceği gibi yatak malzemesinde termal gerilmelerinde oluşmasına sebep olur. Termal gerilmelerin analizinin yapılabilmesi için yatak malzemesi içersindeki sıcaklıkların hesaplanması gereklidir. Bu çalışmada hidrostatik yatak içindeki dairesel cepli pabucun sıcaklık dağılımının teorik ve deneysel analizi yapılmıştır. Sıcaklığın teorik analizinde sonlu elemanlar metodu axsi simetrik koordinatlarda iki boyutlu olarak kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Slipper pads which are the important parts of axial piston pumps belonging to the vital element of hydraulic power system are designed as circular recessed hydrostatic bearings. Temperature of the bearing is important in circular recessed hydrostatic bearing thus, all is transported by the oil which is inside it. Pressure distribution in bearing is proportional temperature distribution. Especially at high temperature chemical and physical properties of the oil are converted also, thermal stress in material of the bearing occurred. In this study, the temperature distribution circular recessed slipper pads are analysed teorically and experimentally. Finite element method is used in this study.