Türk Vergi Hukuku'nda belge düzeni
Document regime in Turkish Tax Law
- Tez No: 291383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Vergilendirme sürecinde ilk basamak olan tarh işleminin doğru bir şekilde gerçekleştirilebilmesi, sağlıklı bir belge düzeninin varlığına bağlıdır. Sağlıklı bir belge düzeninden kasıt, piyasa ekonomisi içerisinde gerçekleşen her türlü işlemlerin kayıt altına alınmasında ilgili kanuni düzenlemelerin öngördüğü şekilde şekil şartlarını taşıyan ve işlemleri birebir gerçek mahiyeti itibariyle temsil eden belgelerin varlığıdır. Bu süreçte belge düzeninin sağlıklı olması, defter ve belgelerin ve aynı zamanda beyanların sağlıklı olmasını gerektirmektedir. O halde belge düzeni, ödenmesi gereken vergilerin doğruluğunun araştırılması ve kanıtlanmasını sağlayan vergi denetiminin en önemli aracıdır.Vergi sisteminin işleyebilmesi ve denetimin etkin yapılabilmesi için Vergi Usul Kanunu, mükellefe ödev olarak yüklediği ikinci kitabın üçüncü kısmında defter tutmayı müteakip vesikaları düzenlemiş bulunmaktadır. Bu çalışmada söz konusu üçüncü kısımda düzenlenmiş bulunan belgeler ayrıntılı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Assessment ,the first step of taxation process, , is fundamentally based on a healthy document regime. A healhty document regime means the existince of documents that have form requirements regarded in legal regulations and reflect the transactions fully in terms of substance during recording every kind of transactions realized in market economy. Through this process that document regime is healty requires books and records to be healthy as well as returns. Thus document regime is the most crucial instrument of tax audit which ensures to inquire and attest the real tax payable.In order to run tax system and hold an effective tax audit, Tax Procedure Code regulated documents in the third section of the second book that is charged as a duty for taxpayers after keeping records section. In this study, documents regulated in the third section was discussed in detail.