Türk vergi hukukunda sahte ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge
False and misleading document in Turkish tax law
- Tez No: 591496
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Sağlıklı bir belge düzeninin varlığı, vergilendirme sürecinin ilk aşaması olan tarh işleminin doğru bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için oldukça önemlidir. Ayrıca; beyan esasına dayanan Türk Vergi Sisteminin zorunlu bir unsurudur. Belgeler, mükellefler açısından beyanın doğru olduğunu gösteren bir ispat aracı olduğu gibi, vergi idaresi açısından da vergi denetiminin bir aracını teşkil eder. Vergi hukukunun en önemli sorunlarından birisi sahte veya muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenlenmesi ve kullanması fiilleridir. Sahte ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge, genel olarak ödenmesi gereken verginin hiç ödenmemesi ya da olduğundan az ödenmesi amacıyla düzenlenmekte ve kullanılmaktadır. Temel amaç, vergi yükünden kurtulmak ya da vergi yükünü en aza indirmektir. Bu durum da hazineye intikal etmesi gereken verginin intikal etmemesine neden olmakta ayrıca, Vergi Usul Kanunu ve diğer kanunlara göre suç oluşturmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde belge kavramına ilişkin genel açıklamalara, belgenin taşıması gereken özelliklere yer verilmiş olup Türk vergi hukukunda kullanılan belgeler ayrıntılı olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde; sahte belge ve muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge kavramlarının tanımlamaları yapılmakla beraber bu kavramların hem birbirleriyle hem de benzer kavramlarla karşılaştırılması yapılmış, sahte veya muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme ve kullanma nedenlerine, düzenleyenlerin niteliklerine değinilmiş ayrıca, bu belgeleri düzenleyen ve kullananlar hakkında yapılacak tespitler ile bir belgenin sahteliğini ispat etme araçlarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise; sahte veya muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenlemenin ve kullanmanın vergi hukuku açısından doğurduğu sonuçlar, idarenin bu suçları önlemek için aldığı tedbirler ve önlemek için yapılması gerekenler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A healthy document regime is very important for ensuring the assessment which is the first stage of the taxation process correctly. Also it is a compulsory element of the Turkish Tax System based on declaration system. In addition to document is a proof tool indicating the accuracy of declaration for taxpayers, it is also an instrument of tax control in terms of tax administration. One of the most important problems of tax law is using and preparing of false or misleading documents. The false and misleading document is generally used and prepared to not paying tax or paying few. The main objective is to avoid of the tax burden or to minimize the tax burden. This situation causes not to be transferred the tax to the treasury and also constitutes a crime according to the Tax Procedure Law and other laws. In the first part of the study, general explanations about the concept of the document and the characteristics of the document have been given and the documents used in Turkish tax law have been discussed in detail. In the second part; the concepts of false and misleading documents have been defined. Moreover, these concepts have been compared with each other and with similar concepts.Reasons for preparing and using false or misleading documents in terms of their contents and the qualifications of the regulators have been mentioned. In the third part; the implications of preparing and using false or misleading documents in terms of tax law, the measures taken by the administration to prevent these crimes and the actions to be taken to prevent them are evaluated.