Vergi yükümlülerinin defter tutma yükümlülüğü
The book-keeping obligation of tax payers
  1. Tez No: 368481
  2. Yazar: MAHCEMAL SEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KARAKOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Türk Vergi Sistemi, vergiyi doğuran olayın belgelendirilmesi ve bu belgenin de belli süreler içinde kanunda belirtilen defterlere kaydedilmesi esasına dayanmaktadır. Belge ve kayıt düzeni adı verilen bu esasın sağlanması için vergi yükümlüsünün şeklî yükümlülüklerinden biri olan defter tutma yükümlülüğünü yerine getirmesi gerekmektedir. Devletin kamu giderlerini karşılamak amacıyla başvurduğu en temel kaynağı olan vergi gelirlerinin elde edilmesinde, vergi yükümlüsünün ya da sorumlusunun vergisel işlemlerinin ve vergi matrahının tesbitinde ve ihtilaf çıkması halinde isbat aracı olarak kullanılmak üzere defterler kuşkusuz büyük önem arz etmektedir. Defterler, isbat aracı olarak, vergi yükümlüsü ya da yükümlü ile ilişkide bulunan üçüncü kişiler lehine, zaman zaman da aleyhine delil niteliği taşımaktadır. Gerek Vergi Usul Kanunu'nda gerekse Türk Ticaret Kanunu'nda düzenlenen defter tutma yükümlülüğünün yerine getirilmemesi halinde hem malî hem de hürriyeti bağlayıcı yaptırımlarla karşılaşılmaktadır. Çalışmamızda öncelikle defter tutma yükümlülüğüne ilişkin genel esaslar incelenmiştir. Ardından ise defter tutma yükümlülüğünün yerine getirilmemesinin sonuçları ve yaptırımları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkish Tax System depends on the principle of documentation of the taxable event and registration of this document to the books stated by law within the determined period of time. In order to realize this principle, namely documentation and registration system, the tax payer shall perform the obligation of book-keeping, which is one of the formal obligations of the tax payer. Beyond doubt, the books have a significant importance while State is generating tax income which is the main source to cover public costs; when determining the tax transactions of tax payer or tax responsible and as a proof in case a dispute occurs. The books, as a proof, have an evidental value against or in favor of the tax payer or the third persons getting in transactions with the responsible occasionally. In the event of non-fulfillment of the book-keeping obligation that has been set forth both in the Tax Procedural Law and Turkish Commercial Code, there are financial and liberty binding sanctions being encountered. Within this study, firstly, the general principles regarding the book-keeping obligations have been analyzed. Secondly, the consequences and sanctions of non-fulfillment of book-keeping obligation have been discussed.