İlk dönemde sünnet ve haber-i vâhidle ilgili tartışmalar
Discussions related to sunnah and khabar al wahid in the early period
  1. Tez No: 291386
  2. Yazar: MANSUR KOÇİNKAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Sünnet, İslâm'dan önce de Arap dilinde kullanılan bir kelimeydi. Önceleri daha çok örf adet ve uygulama anlamında kullanılırken İslâm dini sonrasında sünnet kelimesine yeni bir anlam yüklendi, artık sünnet mutlak şekilde kullanılınca ilk akla gelen Hz. Peygamber'in sünneti olacaktı. Sünnetin, Hz. Peygamber'den çok sonra kavramlaştığına, Şâfiî öncesi dönemde sünnetin örf ve yaşayan hayat anlamında kullanıldığına dair iddiaların gerçeği yansıtmadığı sahâbe ve tâbiîn döneminden ve özellikle ehl-i re'y mensubu olan İmâm Muhammed'in eserinden yapılan alıntılarla tespit edilmiştir. Ayrıca bazı araştırmacılar, Şâfiî'nin, sünnet ve hadîsi eşanlamlı kullandığını ve sünneti hadîse indirgediğini iddia etmiştir; fakat eserlerinde böyle bir şey görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The word sunnah had also beenused in Arabic language before İslâm. Thesunnah had been used to represent custom and tradition in thepre-Islam period, but after Islam it has been attached a new meaning, its primary meaning is the sunnah of Hz. Peygamber. Although some people argue that the sunnah is conceptualized long after Hz. Peygamber and it was used to represent custom and the current life before Şâfiî, the quotations from the period of sahabe and tabiin and especially the citations from the studies of Imam Muhammed, belonging to ehli rey, disprove these arguments. Also, some scholars assert that Şâfiî used sunnah and hadis interchangeably, and downgrade the sunnah to hadis; but one cannot find evidence supporting this claim in his works.