Türkiye'de esnek çalışma ve kadın işgücü üzerindeki etkileri
Flexible labouring in Turkey and its effects on female labour force
  1. Tez No: 291409
  2. Yazar: AÇELYA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA GÜLER MÜFTÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Toplumsal yapıyla beraber değişime uğrayan üretim sistemleri, ataerkil toplum düzeninde cinsiyet eşitsizliğinin daha da artmasına neden olmuştur. Yeni üretim sistemlerinin `esneklik' adı altında, kadın-erkek işgücü arasındaki ayrımcılığı derinleştiren sistemi incelediğimiz bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kadının toplumsal yapıdaki yerini ilkel toplumlardan günümüze incelenerek, üretimin esnekleşmesi ve buna bağlı olarak enformel sektör içinde yaygınlık kazanan ev eksenli çalışma ve diğer esnek çalışma modellerinin öznesi olan kadınların yeri irdelenmiş, ikinci bölümde, esnek çalışmanın kadın işgücü üzerindeki değerlendirmeleri yapabilmek adına kadının çalışma yaşamına girişi tarihsel perspektifte ele alınmış ve istatistiki verilerle değerlendirilmiştir.Birinci ve ikinci bölümde elde edilen bilgiler ışığında; son olarak kadının esnek çalışma biçimlerine katılışı, esnek çalışan kadınların örgütsüzlüğü, güvencesizliği ve yasalardaki boşluklar incelenmiştir.Bu araştırmada ?esnek çalışma?nın kadınlar için ne demek olduğu sorusuna cevap aranmıştır. İlkel toplumlardan günümüze kadar üretime değişik biçimlerde katılan kadınların, neoliberal politikalarla hız kazanan küreselleşme sürecinde esnek üretim biçimlerinde nasıl rol oynadıkları irdelenmiştir. Neoliberal politikalarla, bu sürece dâhil olan kadın emeğinin sömürülmesi; beraberinde örgütlenmenin zayıf olduğu ve kadının sosyal, toplumsal ve ekonomik haklarının kısıtlandığı bir ortam yaratmıştır. İstatistikî verilerle desteklenen bu araştırmada, kadının tarihsel süreçteki çalışma ilişkileri ve günümüz çalışma ilişkilerini kapsayan bir analizde bulunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The production system which has suffered from a change with social structure, caused the sexism grow so far. This thesis in which we examine gender discrimination which is identified under the name of ` flexibility ` of the new production system , consists of three parts. In the first part, the place of woman from primitive societies to present day, the flexibility of production and related to this, the woman who is the subject of home office working style which is common in informal sector and other flexible labouring styles are analysed, in the second part in order to analyse the effect of flexible labouring on women, the history of introduction of women to the business life is analysed depending on statistics. In the first and in the second parts related to this information, the participation of women to flexible labouring , their non-organization and unguaranteed situation and legal loopholes are analysed.In this research, the answer for the question of what flexible labouring means for women, is searched. The role of women who have been taking place in different parts of the production since primitive societies, and their existence in the process of globalization in neoliberal politics, are analysed. In neoliberal politics, the exploitation of women has created an atmosphere in which organization is very limited and in which the social, communal and financial rights of women are under restriction. In the research which is supported by statistical data, an analysis is tried to be made, which consists of working relations of women through history and working relations in present day.