Türkiye'de kadın istihdamında etkinliğin artırılması ve insan kaynakları yönetiminde esnek çalışma
Enhancing women employment's efficiency in Turkey and flexible study in management of human resources
  1. Tez No: 408781
  2. Yazar: MEHMET ZEYBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. BAHAR AŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Dünyada ve Türkiye'de kadınların çalışma hayatında yer almaları uzun süreçlerden geçmiştir. Türkiye'de kadınlar geçmişten bugüne, özellikle Cumhuriyet'in ilk yıllarından itibaren hep üretken olmuş ve iktisadi faaliyetlerde aktif olarak yer almışlardır. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasından sonra yapılan reformlar ile aktif olarak işgücü piyasasında yer almaya başlayan kadınların, zamanla işgücü içerisindeki payları düşmüştür. İş hayatı erkek egemen olup, çalışma süreleri ve şartları da onlara göre düzenlenmiştir. Bir ülkede kadınların erkeklerle eşit ortamda istihdama katılmaları, o ülkenin ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlamaktadır. Bu açıdan, kadınların çalışmaları ve üretmeleri elzemdir. Kadın istihdamının çoğalmasına ve ekonomideki katkılarının artmasına, esnek çalışma ortamının sağlanmasıyla imkân tanınacaktır. Esnek çalışma ise; pazartesiden cumaya, sabah 08:00'den akşam 17:00'ye ya da belirli bir yerde, belirli gün ve saatlerde çalışma anlayışına bağlı kalmaksızın çalışmanın öngörüldüğü bir çalışma anlayışı olarak, bilinen klasik çalışma düzeninden ayrılmayı ifade eden bir çalışma biçimidir. Bu tez çalışmasında; konuya ilişkin kavramsal çerçeve oluşturularak esnek çalışma modelleri üzerinde durulduktan sonra, bu modellerin çalışma hayatındaki etkileri irdelenmiş, Türk İşgücü Piyasası ve kadınların bu piyasadaki yeri incelendikten sonra, çeşitli şekillerde iş piyasasına giriş-çıkış yapan kadınların, insan kaynakları yönetimi çerçevesinde oluşturulacak esnek çalışma imkânlarıyla iş hayatlarının devamlılığının sağlanmasına, istihdamlarında etkinliğin artırılmasına ilişkin hususlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The women's working life has gone through a long process in Turkey and all around the world. Women in Turkey have always been productive and had an active role in economical activity since the beginning of republic period. With reforms after the foundation of Turkish Republic, the women who played a part in labor market lost their importance in labor. The business life was dominated by men and the work hours and conditions were designed for them. With participating equally with men into labor market, women will make contribution to country's economy. In this manner, women should work and product. It is possible to provide increase of women employment and their contribution in the economy with flexible working conditions. Flexible working condition that is a work style which offers a work understanding that does not mean working Mondays to Fridays in 08:00-17:00 o'clock but is a different understanding from the classical working style. In this thesis study; with forming a conceptual framework about the subject and after it is dwelled on working models, the roles of these models are mentioned. After analyzing the Turkish Labor Market and the roles of women in this market, it is revealed that the women who are participate in labor market can maintain their life with flexible working conditions.