Uluslararası iç denetim standartları açısından Kamu Mali Yönetimi Kontrol Kanunu'nun incelenmesi ve bir uygulama
An analysis of the Public Financial Management Control Law according to international internal audit standards with an application
  1. Tez No: 291455
  2. Yazar: NİHAT ARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Dünyada, kamu yönetimi alanında son yıllarda ortaya çıkan yeni kamu yönetimi yaklaşımı çerçevesinde birçok ülkede reformlar yapılmaktadır. Bu yaklaşım, kamu yönetiminin; katılımcı ve paylaşımcı, şeffaf ve hesap verebilir, performans yönetimine dayalı, sonuç ve hedef odaklı, yerinden yönetim ağırlıklı olarak yürütülmesini öngörmektedir. Dünyada ortaya çıkan bu yeni kamu yönetimi anlayışına paralel olarak, Türk kamu mali yönetimi anlayışında da önemli bir değişim yaşanmaktadır. Bu kapsamda Türk kamu mali yönetim ve kontrol sistemi, uluslararası standartlar ve Avrupa Birliği müktesabatı ile uyumlaştırılması amacıyla 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi Kontrol Kanunu ile yeniden yapılandırılmıştır. Bu tez çalışması kapsamında, kamu idarelerine getirilen iç denetim yaklaşımını uluslararası standartlar açısından incelemek ,aradaki uyum ve farklılıkları tespit etmek , bir uygulama örneği ile işleyişi ortaya koyarak sorunlara ve çözümlere dikkati çekebilmektir
Özet (Çeviri)
In the world, in the field of public administration emerged in recent years in many countries, reforms are made within the framework of the new public management approach. In this approach, public management, participatory and collaborative, transparent and accountable, based on performance management, results and goal-oriented, provides for the execution of decentralization mainly.In parallel with this new understanding of public administration emerged in the world, experiencing a significant change in the understanding of the Turkish public financial management. In this context, the Turkish public financial management and control system was restructed in order to align with international standards and the European Union acquis in the Public Financial Management and Control Law No. 5018. Of this thesis, brought to public administrations in terms of international standards of internal audit approach is to examine the differences between them and to determine compliance, with an application example of the operation to capture the attention by putting forward the problems and solutions.