Kâr amaçsız örgütlerden vakıflarda iç denetim faaliyetinin uluslararası iç denetim standartları açısından incelenmesine yönelik bir araştırma
A study to examine in terms of international standards for internal audit activities of the internal audit in the foundations of non-profit organizations
- Tez No: 428307
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Vakıflar, toplumsal hayatın çoğu alanındaki işlevleri ile özel sektör ve kamu kesiminin ardından üçüncü sektörün içerisinde kâr amacı gütmeyen örgütlerdendir. Diğer örgüt ve organizasyonlarda olduğu gibi vakıflar da çeşitli denetimlere tabidir. 5737 sayılı Vakıflar Kanunu ile ülkemizde uygulanmasına başlanılan vakıfların iç denetim faaliyetinin başarısında; uluslararası iç denetim standartlarına uyumun sağlanması, iç kontrol sistemlerinin kurulması ve kurumsal yönetim ilkelerinin hayata geçirilmesi önem arz eden hususlardır. İç denetim fonksiyonu, bir örgütün faaliyetlerinin geliştirilmesi ve onlara değer katılması amacını güden bağımsız ve objektif güvence veren ve danışmanlık sağlayan bir faaliyettir. İç kontrol sistemi ise, yönetimce oluşturulan organizasyon, prosedür ve süreçler ile iç denetimi de içeren mali ve diğer kontroller bütünüdür. Çalışmada, vakıflarda iç denetim mevzuatı uluslararası denetim standartları ile karşılaştırılarak vakıf yöneticilerinin iç denetim faaliyetleri hakkında farkındalıkları araştırılmıştır. Bu kapsamda, çalışmanın ilk bölümünde genel olarak vakıflar ile ilgili kavramsal çerçeve ve düzenlemeler açıklanmıştır. İkinci bölümde, iç denetim ve iç kontrol kavramları, ülkemizde gelişimi, iç kontrol sistemi, iç kontrol modelleri, iç denetim, iç kontrol ilişkisi ve iç kontrolün etkinliği hususları belirtilmiştir. Son olarak, uluslararası iç denetim standartları açısından vakıflarda iç denetim faaliyetleri karşılaştırılarak uyum düzeyleri, vakıflarda iç denetim ve iç kontrol yapıları ve vakıf yöneticilerinin farkındalıklarının belirlenmesine yönelik bir araştırma çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Foundations, there are with functions in most areas of social life, also known as the third sector after the public and private sectors, nonprofits, non-governmental organizations, Such as various other institutions and organizations, foundations are also subject to controls. In our country, operating foundations, No. 5737 the law of the foundations have been started to be applied with success in the practice of internal auditing; ensuring compliance with international internal audit standards, establishment of internal control system and the implementation of corporate governance principles are the important issues. Internal auditing is an independent, objective assurance and consulting activity designed to add value and improve an organization's operations. System of internal control, including with the organization created by the administration, process, procedures and internal audit, is financial and other controls whole. In this study, internal audit arrangements in the foundation of awareness about the internal audit activities of the foundation executives were investigated in comparison with international internal audit standards. In this context, in the second section, internal audit and internal control concepts, the development of our country, internal control systems, internal control models, internal control and internal audit relations and the effectiveness of internal control points are indicated. Eventually, the foundation managers are compared in terms of international standards in internal audit is conducted studies to determine their awareness of internal audit, structure of internal audit and internal control.