Uluslararası ticaretin serbestleşmesinin emek piyasalarına etkisi
The effect of international trade liberalisation on labour markets
  1. Tez No: 291494
  2. Yazar: GÖKHAN GÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYKAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Uluslararası ticaretin serbestleşmesi, küresel sermayenin hareketliliği, gelişen ülkelerin faktör donanım avantajlarıyla birleşerek yeni çalışma türlerinin ve yeni üretim süreçlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Böylesi bir ortamda, Ticaret reformu gerçekleştiren ülkelerin emek piyasalarının ticaretin serbestleşmesi karşısında verdiği tepkiler, makro ekonomik başarının devamlılığı için önemlidir.Genel olarak uluslararası ticaretin serbestleşmesinin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin emek piyasalarına etkisini inceleyen bu çalışma, Türkiye emek piyasası üzerinden uluslararası ticaretin serbestleşmesinin emek piyasaları üzerindeki olumlu etkilerini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
International trade liberalization and mobility of global capital combined with the advantage of developing countries? in factor endowment have resulted in new forms of work and labour process. In such an environment, the reactions given by the domestic labor markets that succeeded in a trade reform with respect to the liberalization of the trade is vital for a sustainable macro economic achievement.This study in which the effect of the liberalization of the international trade on the developed and developing countries? labor markets aims primarily to demonstrate the favorable effects of the liberalization of the international trade on the labor markets through the Turkish case.