Uluslararası ticaretin serbestleşmesinin Türkiye işgücü piyasalarına etkisi: Beveridge Eğrisi yardımıyla analiz
The impact of international trade liberalisation on Turkey's labour market: Analysis with the help of the Beveri̇dge Curve
  1. Tez No: 894019
  2. Yazar: ALİ İHSAN BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
1980'li yıllardan itibaren yaşanan küresel iktisadi dönüşümü ve bunun sonucunda oluşum göstermeye başlayan yeni düzen(sizliğ)i sürdürürebilir rekabet avantaji haline getirmek isteyen ülkeler, bir taraftan sermayeyi kendilerine çekmek amacıyla işgücü piyasalarındaki katılıklardan kurtulmaya öte yandan da uluslararası ticaretin serbestleştirilmesini önemli bir araç olarak kullanmaya önem göstermişlerdir. Bu realitenin işgücü piyasası ayağına odaklanan bu tez çalışmasının amacı, uluslararası ticaretin serbestleşmesinin Türkiye işgücü piyasası üzerindeki etkilerini incelemektir. Küresel entegrasyon ve uyumlanma sürecinin işgücü piyasasındaki en derin etkileri işsizlik, genç işsizliği, nitelikli işgücü ihtiyacı ve piyasanın talep ettiği yeni yetkinlik setleri gibi güncel ve kritik konular çerçevesinde şekillenmektedir. Bununla birlikte literatürde işsizler ile açık işlerin eşleştirilmesini merkeze alarak Türkiye işgücü piyasasını analiz eden bilimsel çalışmaların neredeyse yok denecek kadar az olması da bu tezin önemini katlamaktadır. Bu çalışmada küreselleşme ve uluslararası ticaretin serbestleştirilmesi esas alınarak Beveridge Eğrisi yardımıyla Türkiye işgücü piyasası analiz edilmiştir. Çalışmanın yönteminde ileri düzey ekonometrik analizler (birim kök testleri, eşbütünleşme ve nedensellik testleri) kullanılmıştır. Yapılan analizler neticesinde Türkiye işgücü piyasası açısından Beveridge Eğrisinde bozulmaların yaşandığı görülmüştür. Buna göre uzun dönemde, üretimde kullanılan teknolojinin arttığı ancak işgücünün buna uyum sağlayamadığı bir durumda Türkiye işgücü piyasasının dengesi bozulmaktadır. Kısa dönemde ise ekonomik karmaşıklık indeksinin pozitif yönde gösterdiği bir artışın işgücü piyasasına yansımaları olumlu olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the 1980s, countries aiming to transform the global economic transformation and the resultant emerging new (dis)order into a sustainable competitive advantage have strived to alleviate labor market rigidities to attract capital, while simultaneously emphasizing the liberalization of international trade as a crucial tool. This thesis focuses on the labor market aspect of this reality and aims to examine the impacts of international trade liberalization on the Turkish labor market. The most profound effects of the global integration and adaptation process on the labor market are shaped around current and critical issues such as unemployment, youth unemployment, the need for skilled labor, and the new sets of competencies demanded by the market. Furthermore, the scarcity of scientific studies in the literature that analyze the Turkish labor market by centering on the matching of the unemployed with job vacancies amplifies the importance of this thesis. In this study, the Turkish labor market is analyzed through the Beveridge Curve, based on globalization and the liberalization of international trade. Advanced econometric analyses (unit root tests, cointegration, and causality tests) are utilized in the methodology of the study. The analyses reveal that distortions are observed in the Beveridge Curve concerning the Turkish labor market. Accordingly, in the long term, the equilibrium of the Turkish labor market is disrupted in a scenario where the technology used in production increases, but the labor force fails to adapt to it. In the short term, however, an increase indicated positively by the economic complexity index has favorable reflections on the labor market.