Soğutma kulesi tasarımını etkileyen çevre faktörleri
Environmental considerations which effect cooling tower design
  1. Tez No: 29154
  2. Yazar: KADİR İSA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURKAY ALNIPAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın ilk bölümünde soğutma kulesi tanıtılmış ve enerji ile psikometrik analizleri yapılmıştır. Daha sonra; korozyon, kireçlenme ve yosunlaşma problemleri, sonuçları açısından incelenmiştir. Yeni bir kireçlenme indeksi tanıtılmış ve sonuçları karşılaştırılmalı olarak ortaya konulmuştur. Kimyasal iyileştirme metotları ve kullanılan yeni maddeler araştırma sonuçlarıyla incelenmiştir. Soğutma kulelerinde sislenme ve çevreye etkileri ile alınacak önlemler altıncı bölümde yer almaktadır. Sürüklenme ölçüm metodu ile bu konuda yapılan bir gözlem ve sonuçları yedinci bölümde ele alınmıştır. Bir sonraki bölümde ise yeni bir dolgu türü olan film dolguların verimleri, çarpmalı tip dolgularla karşılaştırılmıştır. Soğutma kulelerinde uygulanan bir gürültü kriteri belirleme yöntemi ve uygulama sonuçları dokuzuncu bölümde incelenmiştir. Son bölümde ise, asbestosun sökülmesi esnasında dikkat edilecek hususlar EPA ve NESHAP yönetmelikleri açısından özetlenmiştir..
Özet (Çeviri)
Environmental Considerations Which Effect Cooling Tower Design In the first part of this study, cooling tower has been introduced with energy and psychometric analysis. After that, problems related to corrosion, scaling and fouling were examined in terms of their effects. A new practical scale index and its results have been introduced in comparatively manner. Chemical treatment methods and new type of chemicals were examined and their results were also considered. Fogging in the cooling tower, its effects through environment and preventive precautions have taken place in chapter six. In chapter seven, drift measurement method, an observation and consequences have been studied. A new type film fill has been compared with traditional splash type fill in terms of efficiencies in the next chapter. In chapter nine, a way concerning with the determination of cooling tower noise criterion and application outcomes were examined. In the last chapter, precautions which should be taken as to abatement of asbestos has been summarized by means of EPA and NESHAP regulations.