Metal ve alaşımların yüksek sıcaklık oksidasyonu
  1. Tez No: 29157
  2. Yazar: ABDULKADİR YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. O. TUĞRUL GÖNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Fe-Cr ve Fe-Cr-M alaşımlarının Yüksek Sıcaklık Oksidasyonları, küçük alaşım ilavelerinin oksidasyonu önleyici yönde etkisi nedeniyle yıllardır geniş bir şekilde incelenmiştir. Yüksek sıcaklık malzemelerinde alaşım ve yüzey oksit ara yüzeyindeki bağ, alaşımın oksitlenme direncini düzenleyen temel gereksinimlerden biri olduğu uzun süredir bilinmektedir. Böyle bir bağ oluşturulamadığı zaman malzeme dinamik şartlara, yani ısınma ve soğumadan kaynaklanan mekanik gerilmelere maruz kalacaktır. Bu durumda oksit tabakası kırılıp dökülecektir ve metal - oksit ara yüzeyi atmosferin oksitleyici etkisi altında kalacaktır. Bu nedenle, çelik yüzeylerde oksidasyon dirençli tabakalar elde etmek suretiyle krom kaplama, seramik kaplama ve alüminyum kaplama gibi kaplama teknikleri geniş kullananı alanı bulmuştur. Koruyucu örtüler, özellikle gaz türbin malzemelerinde oksidasyon ve korozyondan dolap oluşacak kalıcı deformasyonları önlemek için yüksek sıcaklık malzemelerine uygulanmaktadır. Basit Fe-Cr alaşımları karakteristik olarak yüksek sıcaklıkta zayıf tabaka tutunması gösterir. Buda oksit tabakasının kısa bir zaman periyodunda parçalanmasına götürür. Özellikle 1 100 °C 'de, ikili Fe-Cr alaşımlarında koruyucu oksit tabakasının sürekliliğini sağlamak için alaşımda istenen krom oranı %22 dir. Bu sebeple CeNC>3 ve ZrNC>3 tuzlarım örtü malzemesi olarak kullanmak suretiyle Cr miktarı %18' e çekilebilir. Bu çalışmada, Fe-%18 Cr ve 310 Paslanmaz Çeliğinin oksidasyon davranışı, Ce, Zr oksit örtülerinin etkileri incelenmiştir. 1000 ve 1100 °C 'de, izotermal oksidasyon direncinin, Ce02 örtüleri ve daha az derecede Z1O2 örtüleri ile arttırıldığı gösterilmiştir. Bu örtülerin türbin kanatçıklarına uygulanabilirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
90 SUMMARY The high temperature oxidation of iron-chromium and iron-chromium-nickel alloys have been intensively investigated for many years, largely. Because, they amplify the protection of a cheap base metal by relatively small alloying additions. It is known for a long time that the connection between alloy and surface oxide interface which arranges the oxidation resistance of alloy is one of the main necessity in high temperature materials. The material will be subjected to mechanical stresses due to heating and cooling, when it is not occured. In this case, the oxide scale will be breakaway, and metal/oxide interface will be affected from the atmosphere. There has been widespread use of coating techniques, such as chromising, siliconising and aluminising to produce oxidation-resistant layers on steel surfaces. Protective coatings are also routinely applied to high temperature components especially in gas turbine engines in order to inhibit premature failure due to oxidation and corrosion. Simple Fe-Cr alloys characteristically suffer from poor scale adhesion at high temperature, film breakdown followed by catastrophic oxidation. To eliminate breakaway oxidation on binary Fe-Cr alloys at 1100 °C, at least 22% Cr is required. Hence, the amount of Cr can be reduced to 18 % in pretreated Fe-Cr alloys by using Ce (NC»3)3. 6H2O, Zr (N03)3- 6H20. In this work, the high temperature oxidation behaviour of Fe-%18 Cr and 310 Stainless Steel alloys and the effect of Ce and Zr oxides coatings were investigated. It was shown that isothermal oxidation resistance was increased substantially in both cases by CeOa coatings and, to a lesser degree, by Z1O2 coatings at 1000 and 1 100 °C and their applicabilities to turbine blades were investigated.