Laminar akışta boru içerisine yerleştirilmiş kare köşeli orifis etrafında akış karekteristiklerinin teorik incelenmesi
- Tez No: 29156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEŞİR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
-102- ÖZET Bu araştırmada, bir debi ölçme sistemi olan orifis metrenin önemli parametrelerinden orifis kalınlığının akis karakteristiklerine etkisi teorik olarak araştırılmıştır. Yapılan literatür araştırmasında orifis kalınlığının akış karakteristiklerine etkisinin yeterince araştırılmadığı görülmüştür. Debi ölçümü, sanayi tesislerinde olduğu kadar günlük hayatımızda da önemlidir. Petrol rafinerileri.kimya ve doğal gaz tesislerinde olduğu gibi daha bir çok endüstriyel tesislerde hatalı ölçmeler büyük miktarlarda ekonomik kayıplara sebep olabilir. Debi ölçümünün hassas bir şekilde yapılması, ölçüm kayıplarından doğan zararı önler. Navier-Stokes denklemleri. Süreklilik denklemi ve hız bileşenleri uygun metotlar kullanılarak Akım Fonksiyonu ve Girdap Transport denklemi şeklinde ifade edilmiştir. Akışın laminar, sıkıştırılamaz, daimi ve tam gelişmiş olduğu kabulleri yapılmıştır. Akım Fonksiyonu ve Girdap Transport denklemi sonlu farklar formunda yazılmış ve Gauss-Seidel iteratif Metodu kullanılarak hazırlanan bir bilgisayar programı ile çözülmüştür. Orifis yerleştirilmiş bir boru içerisinde, akım fonksiyonu ve girdap değerleri, Reynolds sayısı ve orifis kalınlığı değiştirilerek hesaplanmıştır. Boru ekseni boyunca basıncın değişimi ise Navier-Stokes denklemlerinin integral! alınarak bulunmuştur. Bulunan basınç dağılımları kullanılarak,“Daralmış Kesit”ve“D-D/2”prizleri esas alınarak hesaplanan debi katsayılarının orifis kalınlığı ile değişimi incelenmiştir. Sonuç olarak, t -1/16-1 aralığında, Reynolds sayısı 0 -140 için debi katsayıları hesaplanmıştır. * t -1/16 için bulunan değerlerin literatürdeki değerlerle-103- karşılaştırması yapılmıştır. Karşı la3tırma sonucunda, çalışmada hesaplanan debi katsayılarının, özellikle yapılmış olan analitik çalışma sonuçlarından daha iyi olduğu görülmüştür. Teorik çalışma sonucunda elde edilen değerlerin literatürden alınan deneysel sonuçlarla da uyum içinde olduğu gözlenen diğer bir noktadır.
Özet (Çeviri)
-104- SUMMARY In this study, the effect of orifice plate thickness and Reynolds number on the flow characteristics was theoretically investigated. It has been seen that the effect of orifice plate thickness on the flow characteristics was not sufficiently investigated in the literature. The flow rate measurement is important in our daily life as much as in the industry. Unaccounted fluid amounts due to metering errors cause the huge economical losses in petroleum refineries, chemical. natural gas and many other industries. Navier-Stokes equations, continuity equation and velocity components were used to obtain Stream Function and Vorticity Transport equation. It was assumed that the flow through orifice in a circular pipe with a fixed orifice/pipe diameter ratio is laminar, incompressible and steady. Stream function and Vorticity Transport equation were expressed in Finite Difference form and a computer program was prepared to solve the nonlinear equations. Streamline pattern and Vorticity contours through orifice in the pipe were computed for varying Reynolds numbers and orifice thickness. Static pressure distribution along the centerline of pipe was also computed with integration of Navier-Stokes equations. Variation of discharge coefficient with orifice thickness was investigated by taking the pressure values at the crossections of“D-D/2”and“Vena Contracta”. As a result, orifice discharge coefficients for * t -1/16 were calculated in the range 0