Değişik kaynak ağız formlarında ısı tesiri altındaki bölgenin ( ITAB ) bilgisayar simülasyon yöntemiyle 3-boyutlu olarak belirlenmesi
- Tez No: 29158
- Danışmanlar: PROF.DR. O. TUĞRUL GÖNCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 324
Özet
-VI- ÖZ Kaynak bölgesindeki sıcaklık dağılımı ve değişimi üzerine yapılan çalışmalar, metal bir yüzey üzerinde noktasal bir ısı kaynağının hareketi dikkate alınarak incelenmiştir. Gerçekte ise kaynak agızı içerisine sıcak metal ilavesi olmakta ve ısı sadece metal yüzeyinden verilmemiş olup arada kalan kaynak metalinden ana parçaya ve ortama yayılmaktadır. Bu çalışmada X-V-Y-K ve I kaynak agızı formlarının kaynak dikişi civarında oluşan Işı Tesiri Altındaki Bölgenin (ITAB) oluşumuna etkisi incelenmiştir. Isının iletimle malzeme içerisinden, bütün yüzeylerden ortama ise ışıma ve konveksiyonla olduğu dikkate alınarak sonlu farklar metodu kullanılmıştır. ITAB'nin sınırını belirten izoterm eğrilerinin konumu, sıcak bölgenin etkisiyle malzemede 700°C sıcaklığa ulaşan kaynak ağız formundan en uzak noktaların yeri olarak belirlenmiştir. K ağız formu hariç diğer ağız formlarında kaynak banyosunun ortasından geçen düşey eksene göre sag ve solda simetrik bir ITAB dağılımı görülmüştür. Bu simetrik ITAB dağılımı X-V-Y ve I ağız formlarının düşey eksene göre simetrik olmasından kaynaklanmaktadır. Maksimum ITAB büyüklüğü X ağız formunun ortasından geçen yatay eksen üzerinde görülmüş ve değeri 1.611mm dir. Kaynak istikameti boyunca ITAB da büyüme olduğu gözlenmiştir. Bu büyüme kaynağa başlama ve bitim noktalarına yaklaştıkça küçülmektedir. Bütün ağız formlarında malzeme yüzeylerine yaklaştıkça ITAB' m küçüldüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
-VII- ABSTRACT In this work, the temperature distribution and its variation around the welding pool have been investigated. The heat produced in welding was assumed that it was a point heat source travelling over the metal surface. In reality, there is a molten metal addition into the welding joint and in addition to the heat transfer from the metal surface, heat is also transfered through the weld and parent metal interface. In this work, the formation of HAZ (Heat Affected Zone) around X-V-Y-K and I types welding joints has been investigated. It has been considered that the heat transfer is occuring by convection and also by radiation from surfaces and it is occuring by conduction in material and the finite difference method (FDM) has been used. The isotherm curves which determine the HAZ boundaries are calculated as the 700°C points far from the welding joint. It has been seen that a symmetrical HAZ distribution occurs on the left and on the right handside with respect to the vertical axis which passes through the welding metal. This symmetrical HAZ distribution occurs because of the symmetrical shape of the X-V-Y and I type joints with respect to the vertical axis. Maximum magnitude of HAZ was found on the horizontal centerline of X-type welding joint and it was 1.6mm in thickness, an increase in HAZ thickness has occurred in welding direction. This effect becomes small at the extremities of the all welding joints.