Üretim işletmelerinde Türkiye Finansal Raporlama Standartlarının (TMS/TFRS) maliyet sistemlerine etkileri ve bir uygulama
The effects of Turkish Financial Reporting Standards on cost accounting systems of manufacturing companies and an application
  1. Tez No: 291579
  2. Yazar: İLKER KIYMETLİ ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ALTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 478
Özet
Yakın bir tarihte yürürlüğe girmesi beklenen Yeni Türk Ticaret Yasa Tasarısı'nda halka açık olsun veya olmasın tüm sermaye şirketlerinde TMSK tarafından yayınlanmış olan muhasebe ve finansal raporlama standartlarına uyum zorunluluğu getirilmiştir.Standartların uygulamaya girmesi ile birlikte işletmeler finansal tablolarını bu standartlara göre düzenleyeceklerdir. Mevcut uygulama ile standartlar arasında birçok değerleme, hesaplama ve raporlama farklılıkları bulunmaktadır. Bu farklılıklar, işletmelerin maliyet sistemlerini de etkileyerek, üretilen mamul maliyetlerinin farklı hesaplanmasına neden olmaktadır ki bu da tez çalışmasının konusudur.Bu çalışmanın amacı, Türkiye Muhasebe ve Finansal Raporlama Standartlarının üretim işletmelerinde maliyetlerin hesaplanmasına ve maliyet sistemlerine olan etkilerinin araştırılması ve incelenmesidir.Sonuç olarak bu çalışmada Dünya'da ve Türkiye'de ekonomik olarak meydana gelen değişimler paralelinde uygulanmakta olan muhasebe ve finansal raporlama standartları incelenmiş, bu standartların üretim işletmelerinin maliyet sistemlerine olan etkileri tespit edilmiştir. Bu bağlamda, işletmenin bir bütün olarak TMS/TFRS'leri uygulamasının işletmenin gerçeğe uygun veya gerçeğe en yakın maliyet rakamlarının elde edilmesi ve raporlanmasında fayda sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
According to the draft Turkish Commercial Code that is expected to come into effect in the near future, the enterprises, irrespective of their being public or not, are required to be in compliance with accounting and financial reporting standards published by the Turkish Accounting Standards Board (TASB).When the standards come into effect, the enterprises shall present their financial statements in compliance with these standards. Currently, there are several differences between the existing applications and the standards in terms of valuation, computation and presentation. These differences also affect the cost accounting systems of the companies that result in differences in the calculation of costs of goods manufactured which is the subject of this thesis.The purpose of this study is to examine and demonstrate the potential effects of the Turkish Accounting and Financial Reporting Standards on calculations of manufacturing costs and the cost accounting systems of manufacturing companies.As a result, in this study, accounting and financial reporting standards that are implemented in concordance with changes in economic conditions in Turkey and in the world have been examined and their potential effects on the cost accounting systems of manufacturing companies have been identified. In this context, the implementation of the Turkish Accounting Standards (TAS) and Turkish Financial Reporting Standards (TFRS) in the companies as a whole will provide benefits in achieving and reporting fair cost amounts or amounts that are almost fair.