Kemalist dönemin öjeni politikalarında kadınlığın kurgulanışı: 1930-1945
Constructing of woman in eugenic policies in Kemalist period: 1930-1945
- Tez No: 291602
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. G. GÜRKAN ÖZTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Öjeni politikalarının yoğun bir biçimde uygulanışı, her ne kadar düşüncenin ortaya çıkışını çok eski tarihe götürebilmek mümkünse de, iki savaş arası döneme rastlar. Dönemin başta otoriter, faşist rejimleri olmak üzere, pek çok ülkede özellikle beden, sağlık, spor, aile ve evliliğe ilişkin düzenlemelerde olumlu ve olumsuz öjeni politikalarını analiz edebilmek mümkündür.Bu çalışmanın amacı 1930- 1945 arası Kemalist dönem olarak adlandırılan süreçte, Türkiye'de öjeni politikalarında kadınlığın nasıl kurgulandığı sorusunu yanıtlamaktır. Bu noktada büyük ölçüde dönemin birincil kaynakları olan yazılı eserlerden kitap, makale, yasal düzenlemeler ve dergiler analiz edilmiştir. Bu çerçevede tez, bu süreç içerisinde uygulanan öjeni politikalarının, iç ve dış dinamikler göz ardı edilmeden, özellikle en belirgin olduğu beden, sağlık, spor, aile ve evlilik alanlarında gerçekleştirilen uygulamaların analiz edilerek, tüm bu uygulamalarda kadınlığa atfedilen, roller, değerler ve niteliklerden hareketle kurgulanan ?ideal kadın? ın ortaya konabilmesini amaçlar
Özet (Çeviri)
The intensive applications of eugenic policies coincide betwen two World Wars inspite of the emergence of this idea has occured for a long time ago in the history. So, in this period, it is possible to analyze both negative and positive sides of eugenic policies in especially the body, health, sports, family and marriage arrangements in most of country, mostly fascist and autharitarian regimes.This study aims to answer the question, which can formulize as: ? how feminity was constructed between 1930-1945 that is called Kemalist period??.At this point, resources like book,articles, journals, legal arrangments which are primary sources of that period, have been analized. In this context, this thesis aims to describe and define `?ideal woman?? by analyzing the eugenic policies which are especially evident in body, health,sport, family and marriage scopes, without regarding internal and external dynamics.