Küreselleşme sürecinde ticari ve finansal açıklığın ekonomik büyüme üzerine etkisi: Türkiye örneği
Effects of commercial and financial oppennes on economic growth during globalization process: Turkey case
  1. Tez No: 291601
  2. Yazar: HASAN ALP ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. MİTHAT ZEKİ DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Çalışmanın amacı, küreselleşme sürecinde Türkiye'de uygulanan ticari ve finansal açıklık uygulamalarının, Türkiye'nin ekonomik büyümesi üzerine etkisinin teorik ve ampirik incelenmesidir. Çalışmada, birinci bölümde, küreselleşme ve ekonomik büyüme kavramları genel olarak incelendikten sonra, ikinci bölümde, ticari serbestleşme, Türkiye'de ticari serbestleşmenin tarihsel süreci ve ticari açıklık kavramı ve üçüncü bölümde, finansal serbestleşme, Türkiye'de finansal serbestleşmenin tarihsel gelişimi ve finansal açıklık kavramı incelenmiştir. Yapılan ampirik incelemede Türkiye ekonomisi için zaman serisi modeli kullanılarak 1992-2010 yılları arasında meydana gelen ticari ve finansal açıklık oranlarının Türkiye ekonomisinde, ekonomik büyümeyi nasıl etkilediği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine effects of the applications of commercial and financial openness which have been implemented in Turkey, on economic growth theoretically and emprically. First part of the study discusses the concepts of globalisation and economic growth in general. The second part stresses trade liberalization, historical process of trade liberalization in Turkey and trade openness while the final part of the study aims to consider historical progress of financial liberalization in Turkey and financial openness. The study includes a time series model of an emprical analysis and it investigates how the trade and financial openness rates which occured in Turkish economy between 1992-2010 affected economic growth.