Kant'ın transsendental mantık anlayışı
The conception of Kant?s transcendental logic
- Tez No: 291610
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UĞUR EKREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kant, kendisinden önce gelen felsefi geleneği eleştirerek, on yıllık bir birikimin sonucu olarak ortaya çıkardığı eseri Saf Aklın Eleştirisi ile kendisinden sonraki dönemi kuşku götürmeyecek kadar derinden etkiledi. Transsendental felsefenin ana metni olan bu eser, basıldığı dönemde anlaşılmaması nedeniyle büyük eleştiri alsa da, bugün Kant`ın, felsefesini oluşturmak için nasıl bir sanatçı edasıyla ve titizliğiyle çalışmış olduğunu anlamaktayız. Çalışmamızda da, transsendental mantığın, uzun süren bir çalışmanın ürünü olarak ortaya çıkmış 'transsendental felsefe' olduğunu belirtme amacındayız.
Özet (Çeviri)
Kant, unquestionably, affected the age after him deeply with his masterpiece Critique of Pure Reason which is a result of his a decade-long accumulation of knowledge. Although this work, which is the fundamental document of transcendental philosophy, was not understood fully in his time and thus, criticised heavily, today we understand how Kant worked to constitute his philosophy meticulously like an artist. In this work, we aim to define transcendental logic as ?transcendental philosophy` that emerged at the end of a long lasting study.