Davranışsal iktisat çerçevesinde güven kavramı
Concept of trust within the framework of behavioral economics
- Tez No: 291609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez iktisat biliminde gelişmekte olan ve çalışmalarında deneysel yöntemleri kullanan davranışsal iktisadın güven kavramına yaklaşımını konu almaktadır. Davranışsal iktisadın kullandığı belli başlı deneyler ve bu deneylerin farklı uyarlamaları sosyal bilimlerde kullanılan araştırma yöntemlerine yeni bir boyut kazandırmış ve iktisadın araştırma konularını özellikle psikoloji alanında genişletmiştir. Bu çalışmada, süregelen iktisadın insan davranışlarına yaklaşımı araştırılmış, davranışsal iktisadın kullandığı belli başlı deneysel araçlar üzerinde durulmuş ve bu alandaki güven çalışmaları incelenmiştir. Bu tezin amacı ekonomide son derece önemli olan güven kavramına davranışsal iktisadın yaklaşımını incelemektir.
Özet (Çeviri)
This thesis is about views of behavioral economics, the emerging subfield of economics, towards trust. Behavioral economics uses empirical methods in its research. Main experiments and their variations, those are used in behavioral economics research, have developed alternatives to the methods in research of social sciences. What is more, they have strengthened the ties between economics and psychology. In this study, mainstream economics? point of view on `behavior? and empirical tools, those are used frequently by behavioral economics are investigated. The main aim of this thesis is to analyze the approach of behavioral economics to one of the most important components of economic system: trust.