İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi'nde bulunan sarf ve nahve dair yazma eserler (?/?)
Manuscripts about the grammar of arabic language in İstanbul University Rare Book Library (?/?)
  1. Tez No: 291612
  2. Yazar: İSMAİL ALAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Çalışmamız İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi'nde bulunan Arap Dili Grameri'ne dair 214 el yazması eserin tavsifini içermektedir. Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kısaca Arap nahvinin doğuşu ve ilk temsilcileri, ikinci bölümde yine Arap nahvinin önemli iki dil mektebi olan Basra ve Kûfe dil mektepleri ile bunların belli başlı temsilcileri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise tezimizin esas konusu olan Arap gramerine (sarf-nahiv) dair yazılmış el yazması eserlerin tavsifi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study includes the description of 214 manuscripts about the grammar of Arabic Language in the İstanbul university rare book library. In the first section, we discussed the main points of the history of Arabic grammar. In the second section, we analyzed the history of grammar for two important language school and their representatives. We describe the manuscripts that include the grammar of Arabic language which is the main part of the thesis in the thirth section.