Türk Ceza Hukukunda müsadere
Confiscation in the Turkish Criminal Law
  1. Tez No: 291613
  2. Yazar: AYSUN DALKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH SELAMİ MAHMUTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 01.06.2005 tarihinde yürürlüğe girmesi ile birlikte müsadere konusunda detaylı bir düzenlemeye gidilmiş ve bu konuda yer alan tartışmalara ve eleştirilere cevap verilmiştir. Yapılan bu değişikliğin en temel özelliği müsaderenin hukuki niteliğinin güvenlik tedbiri olarak kabul edilmesidir. Bu düzenleme ile birlikte müsadere, eşya ve kazanç müsaderesi olmak üzere ikiye ayrılmış, böylece kazanç müsaderesi kabul edilmiştir. Ayrıca eşdeğer müsadere, kaim değerin müsaderesi ve kısmi müsadere kurumları da benimsenmiştir. Bütün bu düzenlemelerde, mülkiyet hakkının korunması için, iyi niyetli üçüncü kişilerin durumu dikkate alınmıştır.Mülkiyetin kişiden alınarak devlete geçmesi sonucunu doğuran müsaderenin uygulanması suçla mücadelede, suç işlemenin kazanç kaynağı haline getirilmesinin önlenmesinde önemli bir yer tutar. Biz de çalışmamızda, detaylı bir şekilde düzenlenen ve yenilikler içeren müsadere kurumunun tanımını, tarihsel gelişimini, hukuki niteliğini, çeşitlerini, şartlarını, uygulanma usulünü; doktrindeki farklı görüşleri, karşılaştırmalı hukuktaki düzenlemeleri ve Yargıtay'ımızın uygulamasını inceleyerek ortaya koyduk.
Özet (Çeviri)
Confiscation has been imposed in detail by coming into effect of The Turkish Criminal Code numbered as 5237 on the date of 01.06.2005 thereby it has been responded the arguments and criticisms. The most important key feature of this change is, the confiscation?s legal qualification had been accepted as a security measure. With this regulation two types of confiscation, confiscation and deprivation, has been accepted. Also, equivalent, existing and partial confiscation has been accepted. In the all this regulations the rights of the third persons, who is bona-fide to protect the right of the property, has been taken into consideration.The application of confiscation, which results in taking the acquisition of property from person and giving it to state, is a very effective security measure to fight against the crime and to prevent the crime to be a source of income. In our study, we examined confiscation, which has been edited with details and improved, definition, legal qualification, types, terms, application procedure, by examining the different perspectives at the doctrine, comparative legal regulations and the Court of Appeal?s applications.