Sovyet sonrası Kırgızistan'da sivil toplum kuruluşları ve toplumsal etkileri: Sverdlovsk örneği
Non-governmental organizations and its social effects in post-Soviet Kyrgyzstan a case study: Sverdlovsk region
  1. Tez No: 291618
  2. Yazar: NARGİS KYDYRALİEVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada, Sovyet Birliği'nin dağılmasından sonra, Kırgızistan'da önemli bir sektör olarak gelişen Sivil Toplum Kuruluşları ve onların toplumdaki etkileri ele alınacaktır. ABD, Batı ülkeleri ve uluslararası kuruluşlar tarafından destek alarak faaliyetlerini başlatan Sivil Toplum Kuruluşları, Kırgızistan'da demokrasinin gelişmesinde ve sivil toplumun oluşmasında önemli aktörler olarak sayılmaktadırlar. Kırgızistan'daki STK sektörü, oluşumunun ilk dönemlerinde yardımseverlik ve fakirlik seviyesini azaltma konularında faaliyet gösterirken, günümüzde siyasi gündeme katılma, kamuoyu oluşturma, siyasi seçimlerde denetleme ve hatta muhalefet gibi önemli görevler de üstlenmektedir. Ayrıca, Kırgızistan'da `renkli devrimler'in gerçekleşmesinde, STK'ların önemi azımsanmayacak kadar büyüktür. Kırgızistan'daki STK'ların devlet ile olan ilişkisi ve faaliyetlerini gerçekleştirirken karşılaştığı sorunların nedenleri ve sorunlarına da ayrıca odaklanmaktadır.Çalışma çerçevesinde Bişkek şehrinin bölgesi olan Sverdlovsk'daki STK'lar ele alınmıştır. Gerçekleştirilmiş olan anket çalışmasında, bölgedeki STK'ların kendi aralarındaki, devlet ile olan ilişkisi ve donör kuruluşlar ile olan ilişkilerine yer verilmiştir. Bununla birlikte, bu STK'ların faaliyet alanları, sektördeki çalışanların cinsiyet oranı, milliyet oranı ve STK'ların odak gruplarına yönelik araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses sector of Non-governmental organizations, one of the important emerging sectors in Kyrgyzstan and its social effects after Soviet Union collapse. Activities of non-governmental organizations that are established with the support of USA, Western countries and international organizations, are very important in developing of democracy and formation of civil society in Kyrgyzstan. During the first stages of formation, NGO sector?s activities were on the field of charity and poverty reduction, however nowadays it has important roles like, participating in political agenda, advocacy, observing the political elections and even become opposition. Besides that, NGOs played important roles in `colour revolutions? that took place in Kyrgyzstan. Thesis also focuses on relations between NGO and the state in Kyrgyzstan and problems that NGOs encounter during their activities.Within the framework of the thesis also discussed NGO?s of Sverdlovsk region in Bishkek. The research conducted in this region examined relations between NGOs themselves, state-NGO relations, donor organizations-NGOs relations. Besides that the survey includes the areas of NGO activity, gender and nation ratio of employees in the sector and also the focus group of NGOs? activity.