Celal Nuri'nin felsefi görüşleri
Celal Nuri's philophical thought
  1. Tez No: 291617
  2. Yazar: TAHİR DUMANGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. CÜNEYT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Hem siyasî hem de entelektüel yönüyle Osmanlı'dan Cumhuriyet'e geçiş sürecinin etkili isimlerinden birisi olan Celal Nuri, Türkiye'deki Batıcı düşüncenin önde gelen temsilcilerinden biri olarak Türk milletinin içinden geçmekte olduğu zorlu siyasî ve fikrî süreçte sorunların çözümü için materyalizmi ön plana çıkararak başta hukuk ve siyaset olmak üzere pek çok alanda otuzu aşkın kitap ile çıkardığı gazete ve dergilerde üç bine yakın makale kaleme alarak yaygın bir etki oluşturmaya çalışmıştır. Celal Nuri'nin felsefi görüşlerini incelemeyi amaçlayan bu çalışmada, onun Tarih-i İstikbal Mesâil-i Fikriye adlı eseri başta olmak üzere farklı eserlerindeki felsefi içerimler, felsefeye yaklaşımı, felsefenin geleceği ve diğer bilimlerle olan ilişkisine dair görüşleri irdelenmiş ve bu görüşlerine kaynaklık eden düşünürlere işaret edilmiştir. Celal Nuri'nin felsefi görüşlerinin yansımasını bulduğu bir başka konu olan din hakkındaki düşünceleri de din-dogmatizm, din-bilim ilişkisi ve dinde reform başlıkları çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Celal Nuri is one of the influential figures in the period of transition from the Ottoman Empire to the Republic through his political and intellectual thoughts. He, as a leading representative of the Westernization, maintains that the Materialism is the only way to solve the problem of Turkish nation, both politically, and intellectually. His almost thirty books and more than three thousands articles in different journals, which most of them were published by Celal Nuri, aim to make the sphere of influence of Materialism widespread. This dissertation aims to examine Celal Nuri?s thoughts on philosophy, focusing on his Târih-i İstikbal Mesâil-i Fikriye. To reach this end, his approach to philosophy, and what he thinks about the future of philosophy and the relationship between philosophy and other sciences are scrutinized in detail. Moreover, Celal Nuri?s opinions on religion are examined through indicating the relationships between religion and dogmatism, sciences, and reform.