Türk Sorumluluk Hukukunda yansıma zararı kuramı
The concept of consequential damage in Turkish Liability Law
- Tez No: 291619
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF.DR.HÜSEYİN HATEMİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Yansıma zararı kavramı ve söz konusu zararın giderimi problemi Türk sorumluluk hukukunda ve karşılaştırmalı hukukta çeşitli tartışmalara yol açmıştır. Haksız fiil sorumluluğunda, hukuka aykırı fiile doğrudan maruz kalmayan; sözleşmeden doğan sorumlulukta ise, sözleşmeye taraf olmayan üçüncü kişinin zararının tazmin edilmesini talep edip edemeyeceği yansıma zararı sorununun özünü oluşturur. Bu çalışmanın amacı yansıma zararı kavramının içeriğini, hukuki temelini ve ortaya çıkış biçimlerine ilişkin açıklamalarda bulunduktan sonra olan ve olması gereken hukuk açısından eleştiriler ve öneriler getirmektir. Bu bağlamda karşılaştırmalı hukuk da dikkate alınarak, Türk hukukunda yansıma zararına ilişkin hangi hukuki temelin ve teorilerin geçerli olduğu üzerinde durulacaktır. Borçlar Kanunumuzda yansıma zararının tazmin edilmesinin kabul edildiği tek hal olan ve BK.m.45/f.2'de (YBKT.m.53/b.3) düzenlenen destekten yoksun kalma tazminatı ise özel olarak ele alınacaktır. Tezin her bölümünde, incelenen hukuki sorunlar ile ilgili olan özellikle İsviçre hukukundaki ve Alman hukukundaki yasal düzenlemeler, doktrindeki görüşler ve yargı kararları dikkate alınarak, incelenmiş ve varılan çözümlerin, Türk hukukundaki sorunların çözümüne etkisi olup olmadığı araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of consequential damage and the issue of its compensation has caused various debeats in Turkish liability law and comparative law. The core problem of consequential damage is whether in tort law third person who is not directly subjected to an unlawful act and in law of contract third person who is not a part of a contract can claim indemnification The purpose of this study is, primarily, to make a statement regarding to content of concept of consequential damage and its legal basis and its different emergences in addition to that to criticize and make proposals for the Turkish legal system, considering de lege lata and de lege ferenda approaches. In this context validity of the consequential damage?s legal basis and theories about consequential damage will be elaborated considering comparative law as well as Turkish law. The only regulation that allows compensation of consequential damage in Turkish Code of Obligations; BK.m.45/f.3 (YBK.m.53/b.3) will be explained particularly. In each chapter of this dissertation especially the legal regulations, doctrine and jurisprudence of Swiss and German law systems will be analysed and the conclusions are inspected whether they are effective in solving the issues in Turkish law system.