Finansal liberalizasyonun sektörel yapı değişimi üzerindeki etkileri: Türkiye örneği
The effects of financial liberalization on sectoral structural changes: The case of Turkey
  1. Tez No: 291620
  2. Yazar: CÜNEYT KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTHAT ZEKİ DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu çalışmanın amacı, finansal liberalizasyon politikalarının Türkiye ekonomisinin sektörel yapısı üzerindeki etkilerini teorik ve ampirik olarak incelemektir. Çalışmada, Türkiye'de finansal liberalizasyon ve sektörel yapı değişiminin gelişimi genel olarak değerlendirildikten sonra, finansal liberalizasyon kapsamında uygulamaya konulan reel faiz politikası, yabancı sermaye politikası ve finansal liberalizasyonun derecesini temsil eden finansal açıklık değişkenlerinin seçilmiş sektörler üzerindeki etkileri ampirik açıdan analiz edilmiştir.Yapılan ampirik analizde Quantile Regresyon Yöntemi kullanılmış, verilerin hesaplama yöntemindeki farklılıktan dolayı 1992?1997 dönemi ile 1999?2010 dönemi için iki farklı uygulama yapılmıştır. Ekonometrik analizin sonuçlarına göre, reel faizler 1992?1997 döneminde tarım, sanayi, imalat sanayi, enerji, hizmetler, inşaat, ulaştırma ve haberleşme ve finans sektörlerinin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) içindeki paylarını azaltmıştır. Reel faizler 1999?2010 döneminde ise yine tarım, sanayi, madencilik, imalat sanayi, hizmetler, inşaat, ulaştırma ve haberleşme ve finans sektörlerinin GSYH içindeki paylarını azaltmıştır. Doğrudan yabancı sermaye yatırımları (DYSY) 1992?1997 döneminde tarım sektörünün GSYH içindeki payını azaltırken, madencilik, enerji, hizmetler, inşaat, ulaştırma ve haberleşme sektörlerinin GSYH içindeki payını arttırmıştır. GSYH'yi de pozitif yönde etkilemiştir. DYSY 1999?2010 döneminde ise tarım ve madencilik sektörünün GSYH içindeki payını azaltırken, enerji, hizmetler, inşaat, ulaştırma ve haberleşme sektörlerinin GSYH içindeki payını arttırmıştır. GSYH'yi de pozitif yönde etkilemiştir. Portföy Yabancı Sermaye Yatırımları (PYSY) 1992?1997 döneminde finans sektörü haricindeki sektörlerde istatistiki olarak anlamsız iken, finans sektörünün GSYH içindeki payını arttırmış ve GSYH'yi pozitif yönde etkilemiştir. PYSY 1999?2010 döneminde ise ulaştırma ve haberleşme ve finans sektörlerinin dışındaki sektörlerde istatistiki olarak anlamsız iken, ulaştırma ve haberleşme ve finans sektörlerinin GSYH içindeki payını arttırmış ve GSYH'yi pozitif yönde etkilemiştir. Finansal liberalizasyonun derecesini temsil eden finansal açıklık değişkeni ise 1992?1997 döneminde tarım, sanayi, madencilik, imalat sanayi, enerji, inşaat sektörlerinin GSYH içindeki payını azaltırken, GSYH'yi negatif yönde etkilemiştir. Finansal açıklık 1999?2010 döneminde ise tarım, madencilik, imalat sanayi, enerji, ulaştırma ve haberleşme ve finans sektörlerinin GSYH içindeki payını azaltmış ve GSYH'yi negatif yönde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of financial liberalization policies on sectoral structure of Turkish Economy theoretically and empirically. In the study, first the development of financial liberalization and sectoral structure change have been assessed in general then the effects of real interest rate policy and foreign investment policy implemented within the scope of financial liberalization and financial openness variables representing the degree of financial liberalization on selected sectors have been analyzed empirically.Quantile Regression Method has been used in the empirical analysis and two different applications have been carried out for the periods 1999-2010 and 1992-1997 due to the differences in calculation method of the data. According to the results of the econometric analysis, real interest rates reduced the shares of agriculture, industry, mining, manufacturing industry, services, construction, transportation and communications and financial sectors in the Gross Domestic Product (GDP) during 1992-1997. Real interest rates also reduced the shares of agriculture, industry, mining, manufacturing industry, services, construction, transportation and communications and financial sectors in the Gross Domestic Product (GDP) during 1999-2010. The share of foreign direct investment (FDI) increased in mining, energy, services, construction, transportation and communications sectors in GDP in 1992-1997 period while reducing in agriculture sector. It also affected GDP positively. FDI increased the shares of agriculture and mining sectors in GDP in 1999-2010 period, while reducing the shares of energy, services, construction, transportation and communications sectors. It also affected GDP positively. Foreign Portfolio Investments (FPI) have been found statistically insignificant in all sectors except for the financial sector for the period 1992-1997. While they increased the share of financial sector in GDP, they also affected it positively. Foreign Portfolio Investments (FPI) have been found statistically insignificant in all sectors except for the transportation, telecommunications and finance sectors for the period 1999-2010. While they increased the shares of transportation, telecommunications and finance sectors in GDP, they also affected it positively. Financial openness variable representing the degree of financial liberalization reduced the shares of agriculture, industry, manufacturing industry, energy and construction sectors in GDP in 1992-1997 period and had a negative effect on GDP. Financial openness also reduced the shares of agriculture, mining, manufacturing industry, energy, transportation and communications and finance sectors in GDP in 1999-2010 period and affected GDP negatively.