Türkiye Cumhuriyeti İstanbul Şehremaneti Mecmuası (1924-1928) dizin inceleme ve değerlendirme
The Republic of Turkey Istanbul Municipality Periodical (1924-1928) index analysis and evaluation
- Tez No: 291629
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
İstanbul Şehremaneti Mecmuası, Cumhuriyet'in ilanından sonra Türkiye'de bir belediye tarafından yayımlanan ilk şehircilik ve yerel yönetim yayını olma özelliğine sahiptir ve özellikle İstanbul'daki belediyecilik faaliyetleri ve şehir hayatı hakkında çok önemli bilgiler içermektedir. Bu sebeple yayının incelenmeye değer bir nitelikte olduğu düşünülmüş ve yayın, tez çalışmamıza konu edilmiştir.Şehremaneti Mecmuası, üç bölüm halinde incelenmiştir: Birinci bölümde, mecmuanın yayımlanma amacı, şekilsel özellikleri ve içeriği ele alınmıştır. İkinci bölümde, mecmuanın yazar kadrosu hakkında teferruatlı bilgi verilmiş, üçüncü bölümde ise mecmuada yer alan makaleler genel başlıklar altında toplanarak değerlendirmeleri yapılmıştır. Ayrıca ekler bölümünde de mecmuada yayımlanan makale, yazı ve fotoğrafların bibliyografik dizinleri hazırlanarak dönemin yerel yönetim yazınına, İstanbul'un sosyo-kültürel yapısına ait bulgular elde edilmiştir. Bu inceleme sonucunda, araştırmacıların, ortaya çıkarılan bilgiler ışığında, Cumhuriyet'in ilk yıllarında İstanbul'daki belediyecilik ve kentleşme uygulamalarını yeniden ve daha ayrıntılı bir şekilde yorumlayabilmesine katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Being the first periodical on urbanism and local administration published by a municipality in Turkey after the declaration of Republic, the Periodical of Istanbul Şehremaneti (Municipality) includes highly significant information, particularly about the municipal activities and the urban life in Istanbul. Therefore, this publication has been considered worthy of analysis, forming the subject of the thesis study.The discussion on the Periodical of Istanbul Şehremaneti is divided into three categories: The first part deals with its aim for publication, its formal characteristics and content. The second part presents detailed information about its editorial staff. The third part analyses the articles in the periodical by dividing them into a number of main categories. Furthermore, the appendix part includes the bibliographical indexes of the articles, other texts and photographs in the periodical, and thus the study concludes with some findings about the local administration literature and the socio-cultural structure in Istanbul at the time. As a result of this analysis, the study is supposed to have contributed to the contemporary studies into the practices in Istanbul during the early years of the Republican Era, presenting them the opportunity to interpret the subject from new aspects and in more detail in the light of its findings.