Şeyhü'l-İslâm Ömer Hüsâmeddin ve Kazasker Mehmed Vahid Efendilerin para vakıflarına dair Meşihat Arşivi'ndeki 1698 numaralı defterin değerlendirilmesi
Evaluation of the accounting book of Şeyhü'l-İslam Ömer Hüsâmeddin and Kazasker Mehmed Vahid Efendi's cash waqfs which is located in the Meşihat Archive and numbered as 1698
  1. Tez No: 291628
  2. Yazar: ÇİĞDEM GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAL'A
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tezde genelde para vakıflarının çalışma ve muhasebe sistemi, özelde ise İstanbul Müftülüğü Meşihat Arşivi'ndeki 1698 numaralı defter ayrıntılı şekilde incelenmiştir.Elde dilen sonuçlar zamanın şartlarına göre değerlendirilerek, vakıf sisteminin diğer unsurlarıyla birlikte ele alınıp yorumlanmıştır. Yüzyıllardır devam eden vakıf sisteminde, değişen sadece zamanın şartlarına göre şekillenen istekler, ihtiyaçlar, yapılması gereken sosyal projeler ve bunların ekonomik boyutlarıdır. Tüm bu değişkenlere bakarak incelenen döneme ait çıkarılan sonuçlar grafikler ve tablolar yardımıyla anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, cash waqfs (foundation) are studied in the context of their operations and accounting systems in general and then a accounting book numbered as 1698 and located in“İstanbul Müftülüğü Meşihat Arşivi”(İstanbul Muftiate Mesihat Archive) is investigated in detail.The results are evaluated within conditions of that period and interpretated along with the other elements of waqf system. It seemed that the things changed down the ages are only wishes, requirements, social responsibility projects and their economical dimension. As a result, all observations and inferences are disclosed using graphics and tables.