Teyitli çek
Certified check
- Tez No: 291630
- Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER KENDİGELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Çekte öngörülen kabul yasağı nedeniyle muhatap bankanın, kabul manasına gelmeyecek, çeşitli garanti taahhütlerine ihtiyaç duyulmuştur. Çekin teyidi de, bu tür garanti beyanlarından birisidir. Bu çalışmada da teyitli çek (özel hukuk çerçevesinde) ele alınmıştır. Öncelikle teyitli çekin de, bir çek olması nedeniyle çeke ilişkin genel bir giriş yapılmış; bu kapsamda çekin tarihçesi, hukuki niteliği, çek keşidesi için aranan şartlar (ehliyet ve çek keşidesine ilişkin ön şartlar) ve çeke ilişkin şekil şartları incelenmiştir. Daha sonrasında teyitli çek, benzer hukuki kurumlarla karşılaştırılmıştır. Son bölümde ise teyitli çek başlığı altında teyitli çekin hukuki niteliği, teyitli çekin işleyişi, karşılığı bulunmayan bir çeke teyit verilmesi ve teyidin hükümleri ile çekin teyidinin, muhatap bankanın ödeme yükümlülüğüne etkisi hususlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Because of theinhibiton of acceptance in checks, somepromises of thedraweewasneeded. Certification is one of thesepromises of thedrawee. Thisstudyanalyzesthecertifiedcheck as part of thecivillaw. Because of certifiedcheck is, aboveall, a kind of check, someinformationwasgivenaboutcheck in general at firstsuch as history of check, legal grounds of check, conditions of drawing a check (such as abilityandsomepreconditions), and form of a check. Subsequently, certifiedcheckwascomparedwithsomeothersimilar legal institutions. At thelastpart, underthecertifiedcheckheadline, legal grounds of certifiedcheck, process of a certifiedcheck, certification of a uncoveredcheckandresults of certification of a checkandtheeffects of it tothepaymentobligation of thedrawee.