Polisin işle bütünleşme düzeyinin temel kişilik özellikleri ve amire duyulan güvenle ilişkisi
The relationship of police officers?s work engagement level and basic personality traits and trust to police chief
- Tez No: 291631
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TEKARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada; polislerin işleri ile bütünleşme düzeylerinin temel kişilik özellikleri ve amire duyulan güvenle ilişkisi araştırılmıştır. Araştırmada, işle bütünleşme, çalışma şevki ve kendini işe kaptırma olmak üzere iki boyutta, kişilik özellikleri duygusal dengesizlik, dışa dönüklük, yeniliklere açıklık, uyumluluk ve sorumluluk olmak üzere beş boyutta, amire güven ise destekleyici, yetkin-çalışan odaklı ve gerginlik oluşturmayan olmak üzere üç boyutta ele alınmıştır. İşle bütünleşme, Schaufeli ve arkadaşları tarafından geliştirilen Utrecht İşle Bütünleşme Ölçeği(UWES), kişilik özellikleri Lewis R. Goldberg tarafından beş faktör kuramına göre geliştirilen IPIP-NEO Kişilik Envanteri ve amire güven Börü, İslamoğlu ve Birsel tarafından geliştirilen Yöneticiye Güven ölçeği kullanılarak ölçülmüştür.Araştırma, İstanbul Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görev yapan 360 polis memuru üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada işle bütünleşmenin alt boyutlarının özellikle duygusal dengesizlik, dışa dönüklük ve sorumluluk kişilik özellikleri ile ilişkili olduğu bulunmuştur. Oluşturulan regresyon modelinde işle bütünleşmeyi anlamlı düzeyde tahmin edebilen tek kişilik özelliğinin sorumluluk kişilik özelliği olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte işle bütünleşmenin alt boyutlarının amire güvenin alt boyutları olan destekleyici, yetkin-çalışan odaklı ve gerginlik oluşturmayan boyutları ile ilişkili olduğu, regresyon modelinde ise sadece destekleyici boyutunun işle bütünleşmeyi anlamlı düzeyde tahmin edebildiği saptanmıştır. Ayrıca kişilik ve amire güven faktörlerinden amire güvenin destekleyici amir boyutunun kişiliğin sorumluluk alt boyutundan daha fazla işle bütünleşme üzerinde etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the relationshıp of police officers?s work engagement and basic personality traits and trust to police chief is studied. In the study, work engagement is studied of two dimensions which are work enthusiasm and absorbstion, basic personality traits are studied of five dimensions which are neuroticism, extraversion, openness to experience, agreeableness and conscientiousness, trust to police chief is studied of three dimension which are supportive, competent-employee focused and not generating tension. Work engagement is measured with Utrecth Work Engagement Scale that developed by Schaufelli and his colleagues, basic personality traits are measured with IPIP-NEOPI (Personality Inventory), improved according to 5 factor theory, developed by Lewis R. Goldberg, and trust to police chief is measured with Trust Scale To Chief developed by Börü, Birsel and İslamoğlu.This research was done on 360 police officers working in Istanbul Police Department. In the research, base dimension of work engagement is determined to be related especially with neuraticism, extraversion, conscientiousness. In the created Regression model, unique personality trait predicting the work engagement at significant level was determined as conscientiousness personality trait.However, base dimension of work engagement is determined to be related with the base dimension of trusting to police chief as supportive, competent-employee focused and not generating tension, in regression model, it was determined that just the supportive dimension predicts the work engagement at significant level. Also, in the comparison the personality and trust to chief, trust to chief is determined to be more effective for the work engagement than the base dimension of the conscientiousness personality trait.