Kur'an ve sünnette ticaret ve faiz kavramları
Concept of trade and interest in Qur'an and sunnah
- Tez No: 291645
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULAZİZ BAYINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Klasik eserlerde faiz; alış verişten ve borçtan elde edilen faiz olmak üzere ikiye ayrılır. Borç faizi üzerinde fazlaca durulmayıp konu, ?kitabu'l-büyû? başlığı altında alım satım kapsamında işlenir. Dört mezhepten her biri, ?altı mal hadisi? olarak meşhur olan rivayetleri esas alarak birer faiz illeti belirlemiş ve sistemlerini ona göre kurmuşlardır. Sonuç olarak farklı faiz sistemleri ortaya çıkmıştır.?Allah, alım satımı helal, faizi haram kılmıştır.? (Bakara 2/275) Bu sebeple çalışmanın amacı faizi net bir şekilde tanımlayarak, onun diğer ticari faaliyetlerden ayrılmasını kolaylaştırmaktır. Bunun için ?ticaret? ve ?faiz? kavramları, ilgili diğer kavramlarla birlikte Kur'an sünnet bütünlüğü içinde ele alınmıştır. Öncelikle Kur'an'da yasaklanan faizin ?borçtan gelir elde etme? yöntemi olduğu ve bu açıdan diğer ticari faaliyetlerden ayrıldığı tespit edilmiştir. Ardından da Hz. Peygamber'in faiz hakkındaki hadislerinin, Kur'an'dan farklı olarak, yeni bir faiz çeşidi ortaya koymadığı, sadece bazı ticari faaliyetlerin, Kur'an'da yasaklanan borç faizine alet edilmesini önlemeyi amaçladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The interest is categorized as trading interest and debt interest in the classical works. These works refrain from mentioning the debt interest and the subject is processed under trading division the scope of trading. Each of the four rumor tried to determine to reason for the interest as based the report is known ?hadith of the six goods?. As a result, different systems of interest has emerged .?Allah, halal the trading and forbidden the interest.? (Bakara 2/275) Therefore, The purpose of study clearly defining the interest and to facilitate its separation from other commercial activities. For this ?trading? and ?interest? concepts are discussed along with other related concepts within the entirety of the Quran and Sunnah. Firstly, of interest is forbidden in the Koran were found to be ?to generate revenue from debt? method and is separated from other commercial activities. Then it is understood that the interest on the hadiths of the Prophet isn?t explained a new kind of interest as unlike the Qur'an. On the hadiths of the Prophet were aimed preventing that some commercial activities are made a fool of interest.