İşadamlarının ahlâkî değerleri üzerine bir araştırma (İstanbul Avrupa yakası örneği)
A research on the ethical values of businessmen: the case of Istanbul European side
- Tez No: 210699
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ZEKİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez, T.C. Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. ?İşadamlarının Ahlâkî Değerleri Üzerine Bir Araştırma: İstanbul Avrupa Yakası Örneği? başlıklı bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; araştırmanın problemi, amacı ve önemi, denenceleri ve araştırma yöntemi, sayıltıları ve sınırlılıkları, araştırmada geçen temel kavramlar ve son olarak da araştırmanın evren ve örneklemi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde; iş ahlâkı kavramı, evrensel ticarî ahlâk değerleri, İslam'da ticaret ahlâkı, Kur'an ve sünnette iş ahlâkı ilkeleri hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde; İstanbul'un Avrupa yakasında ticaretle uğraşan 500 işadamı ile yapılan anket sonucu elde edilen bulgular, grafik ve tablolar hâlinde gösterilmiş ve yorumlanmıştır. Dördüncü bölümde; araştırmadan çıkan sonuç ve araştırmaya bağlı bir takım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis is prepared at ?T.C. Cumhuriyet University? Institute of Social Sciences as a master thesis and named as ?A Research on the Ethical Values of Businessmen: The Case of İstanbul European Side? and consisted of four parts. The problem of the research, its aims and importance, research techniques and frameworks, the main concept of the research, and finally the universal samples about the study are handled in the first chapter. The second chapter is consisted with; the concept of ethical value in businnes life, the universal ethic of businnes in the life, the moral of trade in Islam, the principle of trade in the Holy Quran and the basis of the trade in the Sunna. In the third chapter; the results of the inquiry that made in European side of Istanbul according to 500 businessmen are given by graphics and tables. In the last chapter, the suggestions about the research and the results are handled.