Modern devlette egemenlik sorunu
The sovereignty problem in the modern state
  1. Tez No: 291644
  2. Yazar: CAN KARABÖCEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN BIÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu tezde egemenlik kuramının ortaya çıkış koşullarını araştırarak, egemenlik kuramının modern devlet teorisindeki merkezi yerini belirlemeye çalıştık. Egemenlik kuramı modern dünya görüşü ile uyum içinde olduğunu iddia ettiğimiz için; modern dünya görüşünün devlet kavrayışı içerisinde egemenlik kavramının nasıl merkezi bir yere oturduğunu tespite çalıştık.Egemenlik kavramının, salt spekülatif bir kavram olmadığı için, dönemin siyasi ve iktisadi gelişmelerinden nasıl etkilendiğini ve bu etkilenim sonucunda, ne yönde bir değişim geçirdiğini tespit ettik. Egemenlik kavramının kapitalist üretim ve tüketim ilişkileri ile olan ilişkisinin ortaya çıkardığı siyasal sorunları ortaya koyduk.Egemenlik kavramına bütüncül bir bakışın, kavramın kendisini güdük bıraktığını iddia ederek onun yerine egemenlik kavramının bileşik bir yapı olarak kavranması gerektiğini iddia ettik.Egemenlik kavramının olgunluğuna 19. Yüzyılda eriştiğini düşündüğümüz için, kavramın modern meşruiyet ilişkisini kurmadaki başarısının halen geçerli olduğunu iddia ettik. Modern dünya görüşü ilahi olanla bağlarını mümkün olduğunca kesip, evreni akla dayalı olarak kavramak istediği için, modern devlet anlayışının meşruluğunu sağlamada halk egemenliği kavramının önemli ölçüde geçerli olduğunu iddia etmekteyiz.Uluslar arası hukukun imkânını ortaya koyabilmek için, egemenlik kavramına bütüncü bir bakıştan kaçınmak gerektiğini iddia etmekteyiz. Bunun yerine egemenlik kavramının bir bileşke oluşturduğunun kabul edilmesi gerekmektedir.19. yüzyıla kadar geliştirilen egemenlik kavramı bireyci, faydacı ve kapitalist bir dünya görüşü üzerine şekillenmekteydi. Ancak günümüzde yaşanan sorunları çözmekte yetersiz kaldığı için bireyden değil, toplumdan kaynaklanan bir bakış açısına yerleşmek gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we want to investigate the which conditions effect the emerging of the concept of sovereignty and the central place of sovereignty in the modern state theory. We affirm that, modern world view is in harmony with the concept of sovereignty; because of this argument we want to show the central place of sovereignty in the modern world view?s state theory.The concept of sovereignty is not just a speculative concept. For this reason, we determine how the political and economic changes affect the concept of sovereignty. We put forth which problems occurs because of the relation between sovereignty and the capitalist production and consumption system.We affirm that, a holistic view to the sovereignty make the concept limited and instead of this view we propose to accept the concept composite.We think that the concept of sovereignty had its full meaning in the 19th century and the concept of sovereignty is stil successful to constitute modern legitimacy. The Modern World View wants to cut all of its connection with the Divine and to comprehend the universe with the Reason. As a result of this, for the legitimacy of the modern state theory, sovereignty is still a useful concept.For the possibility of InternationalLaw, we want to avoid from a holistic view to sovereignty. Instead of this view, we must accept the concept of sovereignty is a composite concept.The concept of sovereginty that was developed until 19th century, based on a individualistic, pragmatist and a capitalist world view. But this view is unsuccessful to solve the actual world problems. To solve these problems, we must settle to a new perspective that has its source not from individual but society.