Bugünkü Doğu Türkistan coğrafyasında kurulan şehir devletleri ile Çin arasındaki münasebetler (milâdî 73-108)
The relationships between the city states founded in today?s Eastern Turkestan geography and China (73-108 a.d.)
  1. Tez No: 291653
  2. Yazar: KÜRŞAT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUALLA UYDU YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Milâdın başlarında Doğu Türkistan'dan çekilmek zorunda kalan Çinliler Hunların da gerilemesiyle m.s. 73 yılında büyük bir işgal hareketi başlattılar. 108 yılına kadar süren bu işgal devresi çeşitli Çin kaynaklarında tafsilatlı olarak anlatılmaktadır. Bu devreden sonra bölgeden çekilen Çin ancak VI. yüzyılda geri dönebilmiştir. Tezimiz bu süreci tüm tafsilatlarıyla ele almış ve milâdın başlarında Doğu Türkistan ve çevresindeki siyasî, askerî, ekonomik ve kültürel durumu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
While Huns were declining Chinese who had to withdraw from East Turkestan in the early Christian era, launched a large occupation movement in 73 A.D. This occupation period lasted until circuit 108 is described in some detail in various Chinese sources. After this period withdrawn Chinese could hardly come back to the region in VI. century. Our dissertation has lengthily examined this period and handled political, martial, economic and cultural aspects of Eastern Turkestan and his environment.