Transforming conceptual models of the mission space into simulation space models
Görev uzayındaki kavramsal modellerin simülasyon uzayındaki modellere dönüşümü
- Tez No: 291672
- Danışmanlar: DR. N. ALPAY KARAGÖZ, YRD. DOÇ. ONUR DEMİRÖRS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Bölümü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kavramsal model, gerçek sistemden doğrulanmış bir model oluşturmayı sağlamasıyla benzetim geliştirme yaşam döngüsünün vazgeçilmez bir parçası olmuştur. KAMA aracı da görev uzayı kavramsal model geliştirme sürecine yeni bir metodoloji sunmuştur. Grafiksel olarak temsil ettiği metamodel elemanları sayesinde KAMA, kavramsal modelin geliştirilmesine olanak sağlamıştır. SISO (Simulation Interoperability Standards Organization) ise benzetim uzayında kavramsal modelleme yapabilmek için BOM (Base Object Model) adında yeni bir konsept ortaya koymuştur.KAMA gereksinim analiz ve geliştirme safhalarındaki modellerin oluşturulmasını amaçlarken, BOM benzetimin tasarım ve geliştirme safhalarındaki modeller için kullanılmaktadır. Dolayısıyla benzetimin geliştirme yaşam döngüsü boyunca, gereksinim analiz safhasındaki elde edilen bilginin benzetimin tasarlanması ve geliştirilmesi safhalarına aktarılma gereksinimi ortaya çıkmaktadır. Biz de bu çalışma kapsamında KAMA ile geliştirilmiş görev uzayı kavramsal modellerinin BOM benzetim uzayına dönüştürülmesi için bir yöntem önermekteyiz. Çözüm önerimiz de KAMA modellerini BOM modelleri ile eşleyerek KAMA'dan BOM'a dönüşüm yapmak olacaktır.
Özet (Çeviri)
Helping to abstract a valid model from real system, conceptual modeling is an essential phase in simulation development lifecycle. With the development of the KAMA framework, a new methodology was presented to develop mission space conceptual model for simulation systems. It provides metamodel elements represented by graphical diagrams to develop conceptual models of mission space. BOM (Base Object Model), developed by SISO (Simulation Interoperability Standards Organization), is another conceptual modeling concept serving for simulation space.KAMA models are very close to problem domain and intend to model real world concepts in requirement analysis and development phase. Whereas, being vital inputs for the simulation design phase, BOM models are closer to solution domain. Hence there is no defined way of using the captured mission space knowledge in simulation space, problem arises when moving from requirement analysis to design phase. In this study, to solve this problem, we propose a method for transforming mission space conceptual models in simulation space. Our solution approach will be mapping the KAMA mission space models to BOM simulation space models for automatically transport real world analysis results to simulation designers.