Hizmetiçi eğitim uygulamalarının öğrenen okula etkisi ile ilgili öğretmen görüşleri
Teacher?s opinions regarding the influence of in-service education applications to the learning school
  1. Tez No: 289585
  2. Yazar: LOKMAN YAĞIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Hizmet içi eğitim işgörenin işini daha iyi yapması, gelişmesi, düşünmesi, mutlu olması, daha üretici olması, yeni ve daha üst bir göreve hazırlanması vb. konularda yürütülen eğitim etkinlikleridir. Hizmetiçi eğitim bir bakıma iş başında yapılan bir eğitim olduğu için, memurların, amirlerinin gözetim ve denetimini gerektirmektedir.Okulların sürekli öğrenen canlı bir organizasyon olabilmeleri için, öncelikle okul müdürünün yeni öğrenmelere açık olması gerekmektedir. Öğrenen okullarda yöneticiye düşen görev, yeni öğrenmelere liderlik etmektir. Bu çerçevede, yönetici öğrenmeden sorumludur. Okul yöneticisi çalışanlara görüşlerini açıklama sorunları çözme, karmaşıklığı anlama ve ortak düşünsel modeller geliştirme fırsatı sağlamakla yükümlüdür. Okul yöneticisinin öğrenen örgüt ortamını sağlayabilmesi için çalışanların öğrenmesi için gerekli altyapıyı hazırlaması örgüte rehberlik edecek fikirlere sahip olması ve ekibiyle birlikte diğer çalışanlara model olması gerekmektedir.Okul yöneticileri, öncelikle düşünce ve davranışlarıyla, kendilerinin öğrenmeye ve gelişime açık insanlar olduklarını ispatlamaları gerekmektedir. Ayrıca yöneticiler öğrenme ve gelişme fırsatlarını tüm personele aktarma görevini ve destekleyici rolü yerine getirmelidir. Öğrenen okul ortamı eğitim öğretimde verimin de artmasını sağlayacaktır.Okullar eğitim öğretimin yapıldığı ve geleceğimizin teminatı gençlerimizin yetiştirildiği stratejik öneme sahip kurumlardır. Bu kurumlardaki öğretmenlere hizmetiçi eğitim verilmesi, öğretmenlerden istenen verimin alınması açısından önemlidir. Değişmeyen tek şeyin değişim olduğu günümüzde okulun çağa ayak uydurması için, kendi içinde etkili bir öğrenme ortamı oluşturması gerekmektedir. Hizmetiçi eğitim uygulamaları öğretmenlerin sürekli öğrenmelerini teşvik ederek öğrenen okul ortamı oluşturmaktadır.Bu çalışmada öğretmenlerin algılarına göre ülkemizde hizmetiçi eğitiminin durumu araştırılmıştır. Erzurum ili merkez Yakutiye ve Palandöken ilçelerindeki ilköğretim ve ortaöğretim okullarında görev yapan öğretmenlere anket uygulanarak anket sonuçları SPSS 18.00 programında değerlendirilmiştir. Anketteki tüm sorulara verilen cevapların seçenekler arasındaki dağılımların incelenmesinde frekans ve yüzde dağılımlarından yararlanılmıştır. Ölçekteki maddelere verilen cevaplara ait ortalama ve standart sapma şeklinde sıralanan tanımlayıcı istatistiklerden faydalanılmıştır.Hizmetiçi eğitimin öğrenen okula etkisi oldukça önemlidir. Bu bakımdan dolayı hizmetiçi eğitime daha da fazla önem verilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda, Eğitim öğretimde istenen hedeflere ulaşılması açısından öğretmenlerin hizmetiçi eğitimle sürekli bilgilerini güncelleyerek ve öğrenmeyi bir yaşam felsefesine dönüştürmeli, okul yöneticileri okulda öğrenen bir örgüt oluşturulması için öncülük etmeli, hizmetiçi eğitim faaliyetleri düzenlenirken öğretmenlerin görüş ve önerilerine dikkat edilmeli ve öğretmenlerin sürekli öğrenmelerine ve gelişimlerine dönük olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Employee in-service training to do the job better, the development think, be happy, be more productive, and so the preparation of a new and higher on a mission. conducted training activities of subjects. The-job training in a way that an in-service training for officers, supervisors require surveillance and control.Continuous learning to become a vibrant organization of schools, primarily the school principal must be open to new learning. Learning in schools to the administrator's task is to lead the new learning. In this context, the administrator is responsible for learning. The school administrator to solve the problems the employees express their opinions, and understand the complexity of the obligation to provide the opportunity to develop a common conceptual models. The school administrator can provide a learning environment for organizations to prepare the infrastructure necessary for employees to learn to have ideas that will guide the organization and with his team should be the model to other employees.School administrators, first thought and behavior, proves that people need to open themselves to learning and development. In addition, managers of learning and development opportunities and a supportive role in the task of transferring all staff must meet. Education and training will improve the efficiency of the learning environment in schools.Schools of education and training institutions with the guarantee of our future strategic importance of growing young people. This is the institutions in-service training for teachers, teachers to be important for the desired yield. The only thing that changes today to keep up with school age, in itself, needs to establish an effective learning environment. In-service training practices, school environment, teachers are learning by encouraging continuous learning.In-service training of teachers' perceptions of the situation in our country according to this study were investigated. The central districts of the province of Erzurum Palandoken Yakutiye and teachers working in primary and secondary schools in the survey were evaluated by applying the survey results, the SPSS program in 18:00. Answers to all questions in the survey, the study of choices between the frequency and percentage distributions were used distributions. Mean and standard deviation of the scale in the form of answers to the substances listed in the descriptive statistics were used.In-service training is of great importance to the learning school. In this sense, more emphasis should be made on in-service training. For the purpose of reaching the desired goals in Education, continuously updating information and learning through in-service training should become a life philosophy, it should be ensured that necessary actions are pioneered in order for the school administrators to establish a learning organization at school, attention should be paid to the opinions and suggestions of the teachers while organizing in-service training activities and all these should take into consideration that teachers continuously learn and develop themselves.