Kahramanmaraş ve Adıyaman illerinin örümcek (Arachnida:Araneae) faunası, sistematiği ve zoocoğrafik dağılışları
The spider fauna, systematic and their zoogeographic distribution of Kahramanmaraş and Adıyaman provinces (Arachnida:Araneae)
- Tez No: 291708
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. İSMAİL VAROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu çalışmada 2007?2011 yılları arasında Adıyaman ve Kahramanmaraş illerinin örümcek faunası, ekolojileri ve zoocoğrafik dağılışları araştırılmıştır. Örnekler elle toplama, aspiratör, çukur tuzak, Japon şemsiyesi kullanılarak toplanmıştır.Araştırmada erkek dişi oranı 1:1,72, ergin yavru oranı ise 1:2,42 olarak bulunmuştur.Sonuç olarak 18 familyaya ait 48 cins ve 115 tür belirlenmiştir. Bunlar arasında bir familya (Cithaeronidae), üç cins (Cithaeron, Drassodex ve Wadicosa) ve 26 tür (Drassodes cupreus, Drassodex hypocrita, Zelotes hermani, Trachyzelotes fuscipes, Echemus angustifrons, Setaphis gomarea, Lycosa boniensis, Trochosa abdita, Pardosa aquila, P. anomola, Arctosa maculata, Wadicosa fidelis, Xysticus bonneti, X. kulczynskii, Ozyptila pacifica, Coriarachne brunneipes, Thanatus coloradensis, T. arenarius, Palpimanus orientalis, Amaurobius similis, Oecobius navus, Harpactea spasskyi, H. deltshevi, Dysdera rudis, Cithaeron praedonicus ve Titanoeca flavicoma) Türkiye Örümcek Faunası için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Spider Fauna of Kahramanmaraş and Adıyaman provinces, their ecology and zoo-geographic distributions between 2007-2011 were investigated. All specimens were collected by using aspirator, hole trap, manuel collection and japan umbrella.In this work, male-female ratio 1:1.72 and adult-subadult ratio 1:2.42 were calculated.As a result, in this investigation was determined 115 species and 48 genus belonging to 18 families. Among these, one family (Cithaeronidae), 3 genra, (Cithaeron, Drassodex and Wadicosa) and 26 species, (Drassodes cupreus, Drassodex hypocrita, Zelotes hermani, Trachyzelotes fuscipes, Echemus angustifrons, Setaphis gomarea, Lycosa boniensis, Trochosa abdita, Pardosa aquila, P. anomola, Arctosa maculata, Wadicosa fidelis,, Xysticus bonneti, X. kulczynskii, Ozyptila pacifica, Coriarachne brunneipes, Thanatus coloradensis, T. arenarius, Palpimanus orientalis, Amaurobius similis, Oecobius navus, Harpactea spasskyi, H. deltshevi, Dysdera rudis, Cithaeron praedonicus and Titanoeca flavicoma) are new recorded for Turkish spider fauna.