Perre Antik Kenti'nde bulunan dokuma tezgah ağırlıkları ve ağırşaklar
Loom weights and spindle whorls found in the Ancient City of Perre
  1. Tez No: 954567
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖREMİŞ AKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Kommagene Krallığı coğrafyası günümüzde Adıyaman ilinin tamamını, Gaziantep ve Kahramanmaraş illerinin bazı kısımlarını kapsayan tarihi bir bölgedir. Kommage Krallığının önemli kentlerinden biri olan Perre konumu ve doğal kaynaklarıyla uzun süre konumunu ve varlığını sürdürmüş bir kenttir. Perre antik kenti Adıyaman il merkezinin 5 km kuzeydoğusunda Örenli Mahallesi'nde bulunmaktadır. Nemrut Dağı'nın keşfi ile buraya giden araştırmacıların durak noktası olmuş ve bu Perre'de toprak üzerinden görülen Nekropolis ve yerleşime dair gözlemlerini belirtmişlerdir fakat ilk kapsamlı çalışmalar Adıyaman müzesi tarafından 2001-2009 yılları arasında yapılmıştır. Bir dönem ara verilen çalışmalar 2020 yılında tekrar başlatılmış olup günümüzde de devam etmektedir. Perre kentinin yerleşim alanı günümüz modern tarım arazisi ve yerleşimin altında kalması nedeniyle, şimdiye kadar yapılan çalışmalar Perre Nekropolisi'nde gerçekleşmiştir. Nekropolis'de gerçekleştirilen kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan işliklerde çok sayıda buluntu ele geçmiş ve kent hakkında önemli bilgiler edinmemizi sağlamıştır. Perre antik kentinde sürdürülen kazı çalışmalarında ortaya çıkarılmış bu buluntulardan biri de dokuma araç gereçleridir. Bu araç gereçlerden dokuma tezgah ağırlıkları ve ağırşaklar yoğun olarak ele geçmiştir. Tez kapsamında 22 adet ağırşak ve 58 adet dokuma tezgah ağırlığı incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Ağırşaklar dairesel/ diskoid, konik ve yarı konik; dokuma tezgah ağırlıkları ise tek tip dairesel, olarak olarak sınıflandırılmıştır. Bu çalışma ile Perre kentinde belgelenmiş dokuma tezgah ağırlıkları ve ağırşaklar neticesinde kentteki dokuma endüstrisi hakkında bilgi edinilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The geography of the Kingdom of Commagene is a historical region that currently covers the entire province of Adiyaman, some parts of the provinces of Gaziantep and Kahramanmaraş. Perre, one of the five largest cities of the Kingdom of Kommage, is a city that has maintained its position and existence for a long time with its location and natural resources. The ancient city of Perre is located 5 km northeast of the city center of Adıyaman in the neighborhood of Örenli. It was discovered during the research of Mount Nemrut by being on the road route, some researchers mentioned it, but the first comprehensive studies were conducted by the Decadent museum between 2001 and 2009. The studies, which were interrupted for a period, were restarted in 2020 and are still continuing today. Dec. Due to the fact that the residential area of the city of Perre remains under modern agricultural land and settlement, the studies carried out so far have taken place in the Necropolis of Perre. A large number of finds have been recovered in the workshops uncovered during the excavations carried out in the necropolis and have enabled us to obtain important information about the city. One of these finds unearthed during the excavations carried out in the ancient city of Perre is woven tools. Bench weights and heavyweights have been extensively recovered from these tools. Within the scope of the thesis, 22 spindle whorls and 58 woven loom weights were examined and evaluated. Heavyweights are classified as circular/discoid, conical and semi-conical; woven loom weights are classified as uniform circular. With this study, it is aimed to obtain information about the weaving industry in the city as a result of the documented weaving loom weights and weights in the City of Perre.