Adıyaman ve Kahramanmaraş illerinin yer örümcekleri (Araneae: Gnaphosıdae) faunası
The ground spider fauna (Araneae: Gnaphosidae) of Adiyaman and Kahramanmaraş provinces
  1. Tez No: 895669
  2. Yazar: AYLİN ÜLKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TARIK DANIŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada 2020 ve 2021 yıllarının Nisan ile Eylül ayları arasında Kahramanmaraş ve Adıyaman illerinden toplanan örümcek türleri araştırılmıştır. Çalışma sonucunda 23 farklı lokaliteden Gnaphosidae familyasına ait 25 tür tespit edilmiştir. Çalışma kapsamında tespit türler detaylı olarak incelenmiş, betimlenmiş ve taksonomik karakterlerle açıklanmıştır. Örneklerin morfolojik özellikleri detaylı olarak belirtilmiş, erkek ve dişi üreme organlarının fotoğrafları verilmiştir. Ayrıca türlerin sinonimleri, dünya üzerindeki yayılışları ve habitatları hakkında bilgi de sunulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre, Heser nilicola (O. Pickard-Cambridge, 1874) ve Zelotes laetus (O. Pickard-Cambridge, 1872) türleri Türkiye örümcek faunası için yeni kayıt olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the fauna and systematics of spiders collected in Kahramanmaraş and Adıyaman provinces between April and September in 2020 and 2021 were investigated. As a result of the study, 25 species belonging to the family Gnaphosidae were identified from 23 different localities. The species were examined in detail, described and explained with taxonomic characters. The morphological characteristics of the specimens are described in detail and photographs of male and female reproductive organs are given. Information on the synonyms of the species, their distribution and habitats around the world are also presented. According to the results of the study, Heser nilicola (O. Pickard-Cambridge, 1874) and Zelotes laetus (O. Pickard-Cambridge, 1872) species were determined as new records for the spider fauna of Turkey.