Tel çekme işlemine etki eden faktörlerin mekanik ve teknolojik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 29172
  2. Yazar: ÖZCAN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. EMİN YURCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Tel çekme işlemi, plastik şekil verme yöntemleri arasında önemli bir yer tutmaktadır. Verimliliğin arttırılması, kaliteli bir ürün elde edil mesi güç sarfiyatının düşürülmesi ve kullanılabilir malzeme çeşitlerinin arttırılabilmesi için birçok araştırmalar yapılmaktadır. Bu çalışmamızda tel çekmeye etki eden faktörler teknolojik ve mekanik olarak iki grupta toplanmıştır. Teknolojik faktörler kısmında tel çekmede analiz tekniklerini, optimal matris açılarını ve sürtünme; mekanik faktör ler kısmında da tel çekme işlemi ve kullanılan yardımcı malzemeler ince lenmiştir. Deneysel bölümse ise, tel çekmede önemli bir kriter teşkil eden, opti mal matris açının tayini için kuvvet ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Wire drawing is a very important in plastic deformation processes. A lot of researches have been doing to rise profit, to improve produsts of quality, to reduce the power that using in manufacture and to rise materials that using in wire drawing process. In this study, the facts that effectingi the wire drawing process have been reserched. These are technological and mechanical factors. In technological part, analysises of wire drawing technigues, optimal die angles and friction have been researched. In mechanical part, wire drawing process anda auxiliray materials have been researched. In expremintal part, to determine the optimal die angle that being very important in wire drawing has been dane force measures.