Saniyede kullanılan karıştırıcıların çeşitleri,güç ve kanat hesaplamaları
- Tez No: 29171
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 1993
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Bir cok sanayi kesiminde, özellikle gıda, ilaç ve kimya sa nayiinde karıştırıcı cihazlara gerek duyulmaktadır.Doğada bulunan maddelerin çeşitliliğinden dolayı karıştırıcı cihaz lar, değişik şekillerde dizayn edilmektedir.Uygun karışı mın elde edilmesi bakımından bu cihazların secimi oldukça önem kazanmıştır.Sıvıların birbirleri ile olan karışımların da problemler oluştuğundan araştırma konusu olmuşlar ve dün ya litaratürlerine geçmişlerdir.Sıvı ve katı maddelerin bir birleri ile olan karışımları ise miktarı fazla olan maddenin karıştırılma sahasına girer.Katıların katılarla karıştırıl malarında sistematik incelemeler yapılmasına rağmen kesin kriterler ortaya koyulamamıstır. Yapmış olduğum bu çalışmada, özellikle sıvı maddelerin (Newtoniyen akışkanların) karıştırılmasını inceledim. Karış tırılan maddelerin fiziksel özelliklerine göre; gerekli güç ihtiyacı, kanat ve karıştırıcı tipi secimi, mukavemet hesap lamaları konuyu oluşturan temel ilkelerdir.ülkemizde kulla nılan, reaktör seklindeki karıştırıcıların büyük bir kısmı yabancı firmalar tarafından Üretilmişlerdir.Ülke ekonomisine ve teknolojisine yararlı olması bakımından bu tip cihazların Üretimini Üstlenmemiz ve bilinçli olarak yapmamız gerekmek tedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Many industries, especially food, medical and chemical utilize mixing apparatus. Since there are various kinds of substances in nature, mixing apparatus display many different forms. Choosing a mixing apparatus gains even more importance when it comes to attain the right mixture. Liquid-liquid mix tures posses great problems. Thus, in debt research has been performed and reported in the literature. Liquid-solid mixtures are rolatively easy since the mixing technique depends largely on the companent whose amount is in excess. In spite of the systematic analyses carried out on solid- solid mixtures, some difficulties may still arise. This research report studies apparatus mainly for liquid-liquid mixtures (Newtonian fluids).According to the physical characteristics of the mixing substances; power requirement, flap and mixer type selection, and strength caloulations are the fundamental principles of this study. Many reactor type mixers found in the Turkish market are of foreing origin. Production of these mixers would be useful to both the national economy and technology of Turkey.