Sivas Atıksu Arıtma Tesisi iş sağlığı ve güvenliği yönetim sisteminin oluşturulması
The creation of occupational health and safety management system in Sivas Wastewater Treatment Plant
- Tez No: 291730
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN CERİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Atıksu arıtma tesislerinin İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) açısından incelenerek bu tesislere özgü risk analizlerinin yapılarak değerlendirilmesi amacıyla hazırlanan bu çalışma kapsamında Sivas Atıksu Arıtma Tesisi örnek olarak ele alınmış ve saha, literatür ve laboratuvar çalışmaları yapılmıştır. Toplanan veriler ile Sivas Atıksu Arıtma Tesisi'nde İSG kapsamında meydana gelebilecek kazalara ilişkin risk analizleri ve değerlendirmeleri yapılmıştır. Bu çalışma neticesinde tesis genelinde İSG anlamında en çok risk taşıyan etmenler sıralandığında ilk sırada hijyenik olmayan ortam koşulları nedeniyle hastalıklara yakalanma yer almış, ekipman tamiri-bakımı ve teknik problemlerin çözümünde yapılan çalışmalar ise ikinci sırayı almıştır. Riskleri ortadan kaldırmak veya etkilerini en aza indirmek amacıyla genel bir yönetmelik hazırlanması uygun görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, which was prepared with the aim of assessing wastewater treatment plants in the way of Occupational Health and Safety (OHS) by performing risk analysis specific to these plants, Sivas Wastewater Treatment Plant was handled as an example and area, litterateur and laboratory studies were carried out. By means of the collected data, risk analysis and assessments regarding accidents which might happen within the scope of OHS in Sivas Wastewater Treatment Plant were carried out. As a result of this study, when the most risky factors were ordered wtih regard to OHS throughout plant, catching diseases because of unhygienic conditions came first, but equipment repair-maintenance and studies carried out in the solution of technical problems took the second place. With the aim of eliminating the risks or minimizing their effects, arrangement of a general regulation was approved.