Farklı bentonitlerin fiziksel ve döküm özelliklerinin incelenmesi
Investigation of physical and foundry properties of different bentonites
- Tez No: 291731
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SABRİ ÇELİK, PROF. DR. YAKUP CEBECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada, Çankırı yöresine ait Kalecik ve Çanbensan Gri bentonit örneklerinin fiziksel özelikleri ile döküm özellikleri araştırılmıştır. Bentonit örneklerinin endüstriyel özelliklerinin, zenginleştirme ve aktivasyon yoluyla iyileştirilmesi amaçlanmıştır.Çalışmalarda farklı yörelere ait ham bentonit örneklerinin fiziksel ve döküm özellikleri de belirlenmiştir. Kalecik ve Çanbensan Gri bentonit örnekleri hidrosiklon yardımıyla zenginleştirilmiş, elde edilen konsantreler üzerinde fiziksel özelliklerinin ve döküm özelliklerini araştırmak üzere detaylı testler uygulanmıştır. Ayrıca Kalecik ve Çanbensan Gri bentonit örnekleri Na2CO3 ve MgO ile çeşitli katkı oranlarında aktive edilmiştir. Aktive edilmiş örnekler üzerinde de döküm ve fiziksel özellikleri ortaya koyan detaylı çalışmalar yapılmıştır. Elde edilen fiziksel ve döküm özelliklerini belirleyen testlerin sonuçlarından faydalanarak, zenginleştirmenin ve aktivasyonun etkisi açıklanmaya çalışılmıştır.Ara tip bentonitlerin kullanıldığı döküm testlerinde diğer tiplere göre daha yüksek performans elde edilmiştir. Zenginleştirmenin etkisi hem Kalecik hem de Çanbensan Gri bentonit örneği için döküm özelliklerinin iyileşmesi yönünde olmuştur. Aktivasyonun etkisi ise genellikle düşük katkı oranlarında, döküm testlerinin değerlerini iyileştirme, yüksek katkı oranlarında ise azaltma eğiliminde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, physical and foundry properties of Kalecik and Çanbensan Gri bentonites from Çankırı district were investigated. The aim was to improve the industrial properties of these samples by concentration and activation processes.Physical and foundry properties of raw bentonite samples from different regions were also determined. Kalecik and Çanbensan Gri bentonites were upgraded by hydrocyclone followed by determing the detailed physical and foundry properties of the concentrates. In addition, the samples were activated by different concentrations of Na2CO3 and MgO. Detailed studies were also performed on activated samples to determine their foundry and physical properties. As a result, concentration and activation processes were discussed on the basis of the tests conducted on determining physical and foundry propertiesFoundry tests exhibited better performance with mixed type bentonites compared to the other types. Upgrading improved the foundry properties of both Kalecik and Çanbensan Gri. Activation was found to increase the foundry tests results at low concentrations whereas it decreased it at higher concentrations.