Seramik bünye özelliklerinin geliştirilmesinde Ünye Karahamza betonitlerinin değerlendirilmesi
The Development of ceramic body properties by using Ünye Karahamza betonite
  1. Tez No: 46210
  2. Yazar: MÜNEVVER ÇAKI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİYAZİ ERUSLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Türkiye'de pekçok endüstri dalında yaygın olarak kullanılan bentonit, %70- 95 arasında montmorillonit içeren bir kil mineralidir. Ordu ili Ünye ilçesi Karahamza zuhurundan alınan farklı özelliklerdeki üç tip bentonit numunesi, özellikleri bilinen ve 1200°Cde sinterleşebilen bir döküm karışımı içinde döküm killeri yerine, artan oranlarda kullanılarak oluşturulan bünyenin; fiziksel, kimyasal ve mineralojik karakterizasyonu yapılmış, bentonitin seramik yapının özellikleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bentonit numunelerinin %4, 8, 12, 16, 20 ve 24 oranlarında kullanılmasıyla oluşturulan karışımların boyutça küçülme, kuru mukavemet ve plastisite değerlerinin arttığı, su emme özelliklerinin azaldığı gözlenmiştir. Boyutça küçülmenin bentonit miktarına bağlı olarak %6.4 ile %27.4, plastisite değerlerinin % 16.64 ile %75.26 arasında değiştiği saptanmıştır. Kuru mukavemet değerleri %4 bentonit oranında maksimum 21.49kg/cm2, %24 bentonit katkısında 65.62kg/cm2'dir. Su emme özellikleri %3.5'den sıfır değerine düşmüştür. Hazırlanan karışımların kalınlık alma özellikleri ve buna bağlı olarak döküm hızları artan bentonit miktarıyla azalmıştır. Döküm kalınlıkları 20 dakikada 6mm. ile 9.8mm. arasında değişirken, döküm hızları maksimum 4.75mm2/dak. ve minimum 0.50mm2/dak. değerlerini vermiştir. Karahamza zuhuru bentonitlerinin karışımda istenilen özellikleri sağlayabilecek optimum kullanılabilirlik değerleri; Karahamza-3 bentonitinin maksimum %4-5, Karahamza-6 bentonitinin %5-7, Karahamza-4 bentonitinin ise %5-10 olarak belirlenmiştir. -X11-
Özet (Çeviri)
THE DEVELOPMENT OF CERAMIC BODY PROPERTIES BY USING ÜNYE KARAHAMZA BENTONITE SUMMARY Montmorillonite is major mineral found in deposits of very fine-grained, volcanic glass called bentonite, smectite minerals. Bentonite occurs by devitrification and accompanying chemical alteration of volcanic ash. It contains variable proportions of feldspar, biotite, quartz and various other minerals. The properties bentonites are largely determined by the structural, chemical and morphological features of smectite mineral in them. Montmorillonite is a dioctahedral smectite including Al(Mg, Fe)2 as a predominant octahedral cations. Most of the physical properties of smectites such as swelling, adsorption, plasticity, permeability are related to the interactions between electrically charged interlamelar surfaces and the water molecules. Factors controlling smectite hydration are the nature of interlayer cation, dioctahedral or trioctahedral character of the layer, crystallite size, partial pressure of water, distribution of tetrahedral (Al, Si) substitution and layer charge. Montmorillonite is a laminated structure consisting of tetrahedron and octahedron formations of oxygen ions tied up with cations inside these spatial formations. The ratio between tetrahedrons and octahedrons is 2:1. Molecular water and ions of alkali or alkaline earth are situated in interlayer spaces. These spaces, similarly to crystal edges, are sources of such properties as the exchange and adsorption of ions and swelling in water and other solvents. The lamination of atoms affects also macroscopically the behavior of thin leaf crystals. Clay particles dispersed in water carry a negative charge. This can be easily demonstrated by immersing two electrodes in such a clay suspension and applying a voltage between them. The clay particles particles move towards and accumulate on the positive electrode. It is thought that this negative charge on the clay structure is primarily due to its isomorf substitution in the structural lattice of clay. For example; Ca+2 has partially replaced Mg+2 or Fe+2 in the structure Since all three of these cations are divalent, such replacement results in a change in chemical composition of minerals. Since silicon has a valence of four and aluminum a valence of three, this results in a negative charge on the structure. The substantial substitution in the structure results in reduced stability. Clay having this property has fine particle size, -X1U-