Halkalar üzerinde bazı genelleştirmeler
Some generalizations on rings
  1. Tez No: 291732
  2. Yazar: HASRET YAZARLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır:Birinci bölümde, tezde kullanılan bazı temel kavramlardan bahsedilmiş ve tez konusu ile ilgili daha önce yapılan makaleler özetlenmiştir.İkinci bölümde, halkada yeni bir genelleştirilmiş türev tanımı verilerek halkanın değişmeliliği incelenmiş ve halkanın genişletilmiş merkezi ile bağlantı kurulmuştur.Üçüncü bölümde, yeni bir fuzzy ?-halkası tanımlanmış ve temel özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of three parts:In the first part, we recall some basic concepts and summarize twice-told papers.In the second part, we investigate by defining a new generalized derivation in ring and correlate with extended centroid of ring.In the third part, we define a new fuzzy ?-ring and investigate basic properties of this ring.