Kapadokya bölgesi sığ yapısının gravite yöntemiyle modellenmesi
Modelling of the shallow structures of Cappadocia region by gravity method
  1. Tez No: 291749
  2. Yazar: SİNAN KOŞAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN BÜYÜKSARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, Kapadokya bölgesinde gravite yöntemi kullanılarak sığ yapının modellenmesi konu edilmektedir.Orta Anadolu'nun ve çevresinin tektonik ve volkanik kökenine ilişkin incelemeler yapan birçok araştırmacının çalışmaları incelendiğinde, Kapadokya bölgesindeki oluşmuş olan tektonik birimlerde birçok araştırmacı farklı bulgulara dayanarak farklı sonuçlar elde etmiştir. Bu çalışmada ise gravite verileri kullanılarak 2.5-B ve 3 boyutlu modeller yapılmış ve çalışma alanının düşük yoğunluklu, gevşek üst yapısının kalınlığı belirlenmiştir. Çalışma alanında özellikle son yıllarda gerçekleştirilen yüzey araştırmaları, volkanik araştırmalar, hidrokarbon araştırmaları ve jeotermal araştırmalar alanın derin ve sığ yapısı arasındaki ilişkinin tanımlanması gerekliliğini ortaya koymuştur. Ayrıca bugüne kadar yapılan araştırmalarda ortaya konulan çalışma alanının sığ ve düşük yoğunluklu birimlerinin kaldera özelliği gösterip göstermediğine dair temel bazı yaklaşımlara ulaşılması, bu tez kapsamında hedeflenen sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
In this study, in Cappadocia, on the basis of gravity modeling of the shallow structure is subject.Central Anatolia and the surrounding area for many researchers engaged in studies concerning the origin of the tectonic and volcanic activities are examined, which is composed of tectonic units in Cappadocia is different based on the findings, many researchers have obtained different results. In this study, using a 2.5-D and 3-dimensional models of gravity data and the work area made of low-density, loosely defined thickness of the upper structure. Working in the field surveys conducted in recent years, volcanic studies, hydrocarbon and geothermal research, field research has revealed the need to describe the relationship between deep and shallow structure. In addition, studies so far out in the study area is shallow and low-density units on the caldera is showing some of the basic approaches to feature-reach, within the scope of this thesis are among the targeted results.