Çeliklerin kaynağında soğuk çatlakların oluşumunun incelenmesi
  1. Tez No: 29176
  2. Yazar: DEĞER EYÜBOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Kaynak sonucunda kaynak dikişinde ve esas metalde yanma olukları, cüruf kalıntıları gibi hatalar ortaya çıkabilir. Bu hatalar hem dikişin homojenliğini bozar, hem de mukavemetini düşürür. Çatlaklar diğer hatalara göre en tehlikeli olanlarıdır. Bunları oluşturan nedenler çeşitlidir. Kullanılan malzeme cinsine, malzemenin homojenliğine, levha kalınlığına, birim dikiş enerjisine ve ön tavlama sıcaklığına bağlı olarak çatlaklar ortaya çıkabilir. Kaynakta rastlanan çatlaklar çok çeşitli olmakla birlikte burada yalnızca uygulamalarda sıkça rast! anabil en, çeliklerin kaynağında oluşabilen soğuk çatlaklar incelenmiştir. Çalışmamızın ilk bölümlerinde kaynak dikişlerinde oluşabilen çe şitli tip çatlaklara değindikten sonra, soğuk çatlak oluşumu ve soğuk çatlağın oluşmasına etki eden faktörler ele alınmıştır. Daha sonraki bölümlerde ise kaynak dikişlerindeki soğuk çatlakların saptanması için geliştirilen özel muayeneler incelenmiş ve karbon eşdeğeri, kalınlık eşdeğeri, birim dikiş enerjisine bağlı uygulama örnekleri üzerinde çalışılmıştır. İstanbul, 1993 Değer EYOBO?LU Makina Mühendisi
Özet (Çeviri)
SUMMARY At the end of welding there may be some mistakes like residues and burning grooves in the welding seam and basic metal. These mistakes deformes either the welding homogenity lowers or its resistance. The crackes are the most dangerous to the other mistakes. There are different kinds of reasons. The crackes may depends on a sort of materials used, material homogenity, plate thickness, arc energy and preheat. Although there are many crackes in welding process, only cold crackes were investigated in this search. At first part of this search, different types of crackes formed at welding seam are defined. And then forming cold crackes and the reasons were studied. Further, special examinations developed to determine the cold crackes were investigated and also carbon equivalence, thickness equivalence, arc energy examples were searched. istanbul, 1993 Değer EYÖBO?LU Makina Mühendisi