Açık kanatlı radyal çarklarda aralık kayıplarının incelenmesi
  1. Tez No: 29177
  2. Yazar: SALİH UĞUR AYVALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Yapılan bu deneysel çalışma ile motorlu taşıtlarda motor soğutma suyu pompası olarak kullanılan açık kanatlı çarklı santrifüj pompalarda aralık kayıpları ve aralık değişiminin bu kayıba etkileri incelenmiştir. Bilhassa bu çalışma ile yalnızca deneysel sonuçlar değil aynı samanda farklı kaynaklardan elde edilen teorik bilgilere ve çalışmalara da yer verilmiştir. Bu konu üzerinde araştırma yapmış ve sürdüren araştırmacıların ortaya koydukları fikir lerin doğruluğu bu çalışma ile irdelenmiştir. Otomotiv endüstrisinde önemli bir yer tutan motorun hayati bir elemanı olan soğutma suyu pompalarının en iyi çalışma şartlarında, en iyi verimle ve en aa güç harcayacak şekilde işletilmesi oldukça önemlidir. Bu amaçla açık kanatlı çarkların üretimindeki yeni çalışmala ra ışık tutması açısından teknolojideki gelişmeler de bu çalışma ile incelenmiştir. Bu deneysel çalışma Yıldi2 Teknik üniversitesi Kocaeli Mühendislik Fakültesi Enerji Makinaları Laboratuvar' mda yapılmış tır. Deneysel çalışmalarım esnasında yardımlarını esirgemeyen değerli hocam sayın Prof. Dr. ismail ÇALLI 'ya, sayın öğr. Gör. Mak. Yük. Müh. Kadri Süleyman Yİ?İT hocama teşekkürü bir borç bilirim.
Özet (Çeviri)
SUMMARY : In this experimental study, the tip clearance effects in the open radial flow impellers which are used in the cooling wa ter pump of the internal combustion engines were studied. Particularly, this study does not cover only experimental results, but also some theoretical knowledges collected from many sources. The truthness of the ideas proposed by researchers dealing with this subject has also been examined in the experimental study. The cooling water pump is one of main elements for the auto motive industry. Therefore, it is very important to design a cooling water pump with best operating conditions and best efficiency consuming a least amount of energy. For this aim, some new progresses in the area of open radial flow impellers production technology were also presented for giving a light into searches. The experiments have been done in Energy Laboratory in Campus of Yıldıa Technical University Kocaeli Engineering Faculty, in Kocaeli.