(Sm123)1-x(Nd123)x süper iletkenlerinin manyetik kaldırma kuvvetinin sıvı azot sıcaklığında incelenmesi
Investigation of magnetic levitation force of (Sm123)1-x(Nd123)x superconductors at liquid nitrogen temperature
- Tez No: 291777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Rize Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada katıhal tepkime yöntemi ile hazırlanan külçe (Sm123)1-x(Nd123)x süperiletken yapısının x = 0,00; 0,10; 0,20; 0,30 katkı oranlarına bağlı olarak manyetik kaldırma kuvveti özellikleri sıvı azot sıcaklığında incelendi.Örneklerin yapısal özellikleri diferansiyel termal analiz (DTA), X-ışını kırınımı (XRD) kullanılarak; fiziksel özellikleri düşük sıcaklık (4-120 K) direnç (R-T) ölçümleriyle tayin edildi. Manyetik kaldırma kuvveti ise laboratuarda oluşturulan sistem ile yapıldı. Buna bağlı olarak örneklerin manyetik kaldırma kuvvet yoğunlukları hesaplandı. Manyetik kaldırma kuvveti ölçümleri farklı hızlarda ve farklı minimum mesafelerde ölçülerek bunların kaldırma kuvveti üzerindeki etkileri de incelendi. Ayrıca farklı magnetler kullanılarak magnetin yüzey profilinin manyetik kaldırma kuvveti üzerindeki etkisi de araştırıldı. Manyetik kaldırma kuvveti ölçümlerinden, x katkı miktarı arttıkça manyetik kaldırma kuvvetinin de arttığını gözlendi. Yani katkı miktarına bağlı olarak örnek içerisinde tuzaklanan akı miktarı da artmaktadır. Buna göre en yüksek kaldırma kuvveti x = 0,30 katkılı örnekte gözlendi. Örneğin hızının ve minimum mesafenin azalması kaldırma kuvveti üzerinde olumlu bir etki yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this work, levitation force properties of bulk superconductor (Sm123)1-x(Nd123)x composition, produced with solid state reaction depending on changing on x = 0,00; 0,10; 0,20; 0,30 doping rate, were investigated at liquid nitrogen temperature.Structural properties of the superconductor samples were determined by differential thermal analysis (DTA) and X-ray diffraction (XRD) analysis, physical properties were studied by low temperature R-T measurements. The magnetic levitation force measurements were performed by magnetic levitation force measurement system, designed in our laboratory, and magnetically levitation force densities were calculated. Magnetic levitation force measurements under different velocity, minimum height and magnet size were used to examine the effects of them on the force. The results of the force measurements showed that the force increased with the increase of the content x. That is, the amount of the fluxed trapped inside the sample increased with increase of x. It is observed that the maximum force value belongs to the sample with x = 0,30. The decrease in the velocity of the sample and the minimum height affect on the force positively.