Cıva II klorür'ün farklı sıcaklık ve sertlik derecelerinde gökkuşağı alabalıkları (Oncorhynchus mykiss) üzerine olan akut toksisitesinin belirlenmesi
Determination of acute toxicity of mercuric chloride on rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) in different temperatures and hardness degrees
  1. Tez No: 291803
  2. Yazar: ERTUĞRUL TERZİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT VEREP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Rize Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada son yıllarda sucul ortamlarda önemli bir problem oluşturan Civa II Klorür (HgCl2)'ün Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) (4,79±0,16g; 7,38±0,24 cm) üzerindeki akut toksik etkisi ve bu toksik etkinin su sıcaklığı (12 ve 17 oC) ve su sertliği ile (35, 70, 120 mg CaCO3/l) değişimi araştırılmıştır. Bu amaçla 96 saatlik statik yöntemle farklı su sıcaklığı ve su sertliği konsantrasyonlarında akut toksik biyodeneyler yapılmıştır.Toksikolojik testlerde 12 oC için 0.4-1.2 mg/l arasında değişen test çözeltileri kullanılırken, 17 oC için 0.40-1.0 mg/l arasında değişen test çözeltileri kullanılmıştır. 12 oC için; 35, 70 ve 120 mg CaCO3/l sertlik konsantrasyonlarında Gökkuşağı alabalıklarının 96 saat sonunda % 50'sini (LC50) öldüren Civa II Klorür konsantrasyonları probit analiz yöntemi kullanılarak sırasıyla 0.725, 0.788 ve 0.855 mg/l olarak hesaplanırken, 17 oC için; 0.670, 0.741 ve 0.787 mg/l olarak hesaplanmıştır.Çalışma sonucunda HgCl2'nin Gökkuşağı alabalığı üzerindeki toksik etkisinin sıcaklık azalışı ve sertlik artışıyla düştüğü, sıcaklığın artması ve sertliğin azalmasıyla yükseldiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the toxicity of Mercuric Chloride (HgCl2) ,an important pollutant threatening water resources lately, and the effects of water temperature and hardness in the toxicity on cultured Rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) have been investigated in different temperatures (12 and 17 oC) and hardness concentrations (35, 70 and 120 mg CaCO3/l). For this purpose, the acute toxic bioassays were evaluated by 96 h static tests in different water temperatures and water hardness concentrations.In the toxicological tests, solutions ranged from 0.4 to 1.2 mg/l were used in the temperature at 12 oC and solutions ranged from 0.4 to 1.0 mg/l at 17 oC. The concentrations of Mercuric Chloride that killed 50% of Rainbow trout within 96 h in the hardness concentrations of 35, 70 and 120 mg CaCO3/l at 12 oC and 17 oC were calculated using probit analysis and found 0.725, 0.788, 0.855 mg/l and 0.670, 0.741, 0.787 mg/l at 17 oC, respectively.Consequently, it has been observed that the toxicity of mercuric chloride on Rainbow trout decreased because of temperature decrease and hardness increase and increased due to water temperature increase and water hardness decrease.